Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podrabiał banknoty na domowej drukarce

Data publikacji 18.03.2014

Niżańscy policjanci zatrzymali dwóch młodych mężczyzn w związku z podrabianiem i puszczaniem w obieg banknotów o nominale 100 złotych. Podróbki drukowane były na domowej drukarce. Rozprowadzone zostały na terenie jednej z miejscowości gminy Ulanów.

Policjanci ustalili, że zatrzymany 18-latek pomysł podrabiania pieniędzy zaczerpnął z programu telewizyjnego. Na początku stycznia wydrukował pierwszy banknot stuzłotowy. Po jego wydrukowaniu spotkał się z kolegą, który potrzebował pieniędzy. Zaproponował mu połowę sumy, która zostanie po jego rozmienieniu. 17-letni kolega zgodził się. Podróbką zapłacili w lokalu gastronomicznym za papierosy. Resztą podzielili się po połowie. Zachęcony sytuacją 18-latek wydrukował kolejne banknoty.

Scenariusz się powtarzał. Młodzi mężczyźni płacili podrobionymi banknotami w tym samym miejscu kilkakrotnie, do momentu gdy fałszywkę rozpoznała ekspedientka. Przyłapany mężczyzna uciekł. Kobieta zawiadomiła Policję oraz przekazała banknoty. Okazało się, że podrobionymi banknotami próbowano płacić na terenie Stalowej Woli. Sprzedawczyni była czujna i nie dała się oszukać. Sprawca uciekł pozostawiając podrobiony banknot.

Po tym incydencie 18-latek postanowił zrezygnować z drukowania następnych banknotów. Jednak postanowienie nie uchroniło go przed wymiarem sprawiedliwości. Podczas przeszukania w domu 18-latka policjanci zabezpieczyli sprzęt służący do przestępczego procederu.

W złożonych wyjaśnieniach obaj mężczyźni przyznali się do winy. Sąd zastosował wobec nich środki zapobiegawcze w postaci policyjnego dozoru, zakazu opuszczania kraju i poręczenia majątkowego.

(KWP w Rzeszowie / pt)

Powrót na górę strony