Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

CBŚ udaremniło wyłudzenie transportu kilkudziesięciu ton stali

Data publikacji 18.03.2014

Policjanci Centralnego Biura Śledczego zatrzymali na terenie województwa śląskiego sprawców wyłudzenia transportu stali od jednego z przedsiębiorców. Trzech mężczyzn zostało zatrzymanych na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa, dzięki czemu policjanci nie tylko udaremnili wyłudzenie towaru, ale też odzyskali stal wartą około pół miliona złotych.

Członkowie grupy przestępczej usiłowali oszukać firmę trudniącą się obrotem stalą fałszując dokumentację mającej dokonać się transakcji i podszywając się pod jednego z kontrahentów stale współpracującego ze sprzedawcą. Dynamiczne działania przeprowadzone przez funkcjonariuszy zapobiegły poniesieniu strat finansowych w wysokości około 500 000 złotych. Odzyskano towar, który został zwrócony właścicielowi. Z ustaleń wynika, że stal faktycznie miała trafić do obrotu w „szarej strefie”, natomiast dokumenty transportowe wskazywały jako miejsce docelowe Republikę Czeską.

Jak ustalono, bezpośrednio w procederze brało udział dwóch mężczyzn, przedstawiono im zarzuty wyłudzenia. Sąd zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Trzeci z mężczyzn po przesłuchaniu został zwolniony.
 
Na poczet przyszłych kar i roszczeń policjanci zajęli mienie należące do sprawców (gotówkę – w tym w  walucie obcej - która miała posłużyć jako zapłata za skradziony towar). Sprawa ma charakter rozwojowy i przewidywane są dalsze zatrzymania.

Śledztwo jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Kraków Podgórze.

(KWP w Krakowie / mj)

Film CBŚ udaremniło wyłudzenie transportu kilkudziesięciu ton stali

Opis filmu: cbś, wyłudzenia

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik CBŚ udaremniło wyłudzenie transportu kilkudziesięciu ton stali (format flv - rozmiar 995.62 KB)

Powrót na górę strony