Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbita grupa oszustów bankowych

Data publikacji 18.03.2014

Policjanci zajmujący się walką z przestępczością gospodarczą z pyrzyckiej komendy zatrzymali 5 mężczyzn i kobietę, którzy przy pomocy fałszywych dokumentów o zatrudnieniu wyłudzali kredyty w bankach bez zamiaru ich spłaty. Wszyscy usłyszeli zarzuty oszustwa kapitałowego, za co grozi do 8 lat pozbawiania wolności.

Sprawcy działali na terenie Pyrzyc, Stargardu Szczecińskiego i Szczecina. Jeden z nich posiadał zarejestrowaną firmę świadczącą usługi w zakresie budownictwa. 57-letni „właściciel” firmy wystawiał lewe zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach pozostałym sprawcom. Ci z otrzymanymi dokumentami udawali się do placówek bankowych, gdzie na ich podstawie składali wnioski o przyznanie kredytów.

W lutym w jednym ze  stargardzkich banków uzyskali kredyt w wysokości ok. 10 tysięcy złotych. Kilka dni później chcieli to samo zrobić w placówce innego banku w Pyrzycach. Tu jednak ich wniosek kredytowy został negatywnie zweryfikowany.

Policjanci, którzy uzyskali informację o oszustach zebrali dowody, dzięki którym kolejno dokonywali zatrzymań sprawców. Łącznie zatrzymanych zostało pięciu mężczyzn w wieku od 35 do 61 lat i 40-letnia kobieta.

W trakcie czynności policjanci zabezpieczyli też dokumentację bankową, pieczęcie służące wystawiania podrobionych dokumentów oraz dokumentację potwierdzającą winę sprawców.

Każdy z zatrzymanych usłyszał zarzuty oszustwa i usiłowania dokonania oszustwa kapitałowego.

Sąd rejonowy wobec trójki z podejrzanych, dwóch mężczyzn i kobiety zastosował środek zapobiegawczy w postaci policyjnego dozoru. Pozostała trójka decyzją sądu została tymczasowo aresztowana na okres trzech miesięcy.

Trwa postępowanie, w trakcie którego policjanci ustalają m.in. czy podejrzani nie mają więcej podobnych przestępstw na swoim koncie.  Sprawcom grozi nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Szczecinie / mj)

Powrót na górę strony