Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Udawali wnuczka i policjanta - trafili do aresztu

Data publikacji 19.03.2014

Policjanci z Poznania zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o oszustwo zmodyfikowaną metodą „na wnuczka”. Wykorzystując znaną powszechnie metodę oszustwa, sprawcy podawali się również za policjantów CBŚ. Mężczyźni zostali zatrzymani na dworcu kolejowym. Obywaj po usłyszeniu zarzutów trafili do aresztu na trzy miesiące.

W miniony piątek policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zatrzymali dwóch mężczyzn (25 i 36 lat) podejrzewanych o szereg oszustw metodą „na wnuczka”. W ręce policjantów wpadli na poznańskim dworcu kolejowym. Obydwaj pochodzą z terenu zachodniej Polski, dlatego też chcieli jak najszybciej wyjechać z Poznania. Młodszy z zatrzymanych był już wcześniej karany za przestępstwo kryminalne.

W sprawę zaangażowali się także policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. Na podstawie zebranych przez nich materiałów dowodowych zatrzymanym sformułowano zarzuty. Na wniosek policji i prokuratury sąd aresztował obu podejrzanych na 3 miesiące. Funkcjonariusze zajmujący się tą sprawą są przekonani, że zatrzymani są zamieszani w większą liczbę oszustw odnotowanych w wielu miastach na terenie całego kraju.

W ostatnich tygodniach poznańscy policjanci otrzymali cztery zgłoszenia dotyczące oszustw popełnianych na szkodę osób starszych. Sprawcy posługiwali się zmodyfikowaną metodą "na wnuczka". Poszkodowane osoby odbierały telefon od wnuczka lub innego członka rodziny z prośbą o pożyczenie pieniędzy. Po zakończonej rozmowie, dzwonił mężczyzna podający się za policjanta Centralnego Biura Śledczego, który informował, że rozmowa z wnuczkiem była nagrywana. Tłumaczył, że jest prowadzona akcja przeciwko oszustom. Rzekomy funkcjonariusz prosił o przekazanie im pieniędzy, aby zaraz po tym fakcie sprawcy mogli być zatrzymani na gorącym uczynku.

Jeżeli pokrzywdzone osoby nie miały pieniędzy w domu, były proszone o zaciągnięcie kredytu w banku. Po przekazaniu pieniędzy oszuści mieli być zatrzymani przez policjantów. Tak się jednak nie działo. Zaraz po przekazaniu gotówki kontakt się urywał, zarówno z fałszywym wnuczkiem, jak i policjantem. Wtedy starsze osoby orientowały się, że właśnie zostały oszukane.

(KWP w Poznaniu / mg)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 2.49 MB)

Powrót na górę strony