Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbita tytoniowa grupa przestępcza

Data publikacji 20.03.2014

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego wspólnie z funkcjonariuszami Izby Celnej w Poznaniu w śledztwie pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu zatrzymali 17 osób będących członkami zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się dystrybucją na terenie kraju tytoniu i wyrobów tytoniowych bez znaków akcyzy. Zatrzymanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci Centralnego Biura Śledczego wspólnie z funkcjonariuszami Izby Celnej w Poznaniu w śledztwie nadzorowanym przez Prokuraturę Apelacyjną, Wydział V do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Poznaniu, zajmowali się rozpracowywaniem tej grupy od dłuższego czasu. Pierwsze zatrzymania w tej sprawie miały miejsce już w połowie ubiegłego roku. Do ostatnich zatrzymań doszło w lutym br. Ze wstępnych informacji wynikało, że tytoń z nielegalnych źródeł w dużej części trafia do odbiorców z Poznania.

Z ustaleń wynika, że sprawcy działali na terenie woj. lubuskiego. W wynajmowanych pomieszczeniach przechowywali tytoń i pakowali go w paczki o różnych jednostkach wagowych. Za pośrednictwem znanych firm kurierskich rozprowadzali towar indywidualnym nabywcom na terenie całego kraju.

Dotychczas ustalono, że sprawcy rozprowadzili ok. 70 ton tytoniu. Na podstawie wyliczeń Izby Celnej wynika, iż przestępcy swoją działalnością doprowadzili do uszczuplenia należności Skarbu Państwa z tytułu nieopłaconej akcyzy i podatku VAT w kwocie ponad 57 mln zł.

Na chwilę obecną w śledztwie występuje 19 podejrzanych, którym przedstawiono łącznie 34 zarzuty, w tym z art. 258 § 3 kk. i art. 258 § 1 kk. Zastosowano 14 aresztów i 11 dozorów Policji. Zablokowano 81 rachunków bankowych wykorzystywanych do przestępstwa prania brudnych pieniędzy. U podejrzanych zabezpieczono majątek na łączną kwotę 1 mln 200 tys. zł.

Wszystkim z zatrzymanych zarzucono m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Podejrzanym grozi do 10 lat więzienia. Sprawa jest rozwojowa i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

(KWP w Poznaniu / mj)

Powrót na górę strony