Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowiedzą za handel sprzętem rolniczym skradzionym w Wielkiej Brytanii

Data publikacji 22.03.2014

Policjanci Centralnego Biura Śledczego zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 26 i 47 lat, mieszkańców woj. małopolskiego i lubelskiego, podejrzanych o handel na terenie naszego kraju sprzętem rolniczym skradzionym na terenie Wielkiej Brytanii. Sprawcy odpowiednio preparowali jego dokumentację i historię pochodzenia, a w rezultacie wartościowe maszyny trafiały na teren naszego kraju, gdzie były legalizowane i rejestrowane. W ten sposób, jak wstępnie ustalili śledczy, skradziony sprzęt trafiał do nabywców na terenie woj. lubelskiego, świętokrzyskiego i małopolskiego.

Mając podejrzenia, że na terenie Polski może być legalizowany i wprowadzany do obrotu sprzęt rolniczy pochodzący z kradzieży za granicą naszego kraju, sprawą zajęli się policjanci Centralnego Biura Śledczego. Jak wynikało ze wstępnych ustaleń, nieznani sprawcy na terenie Wielkiej Brytanii kradli sprzęt rolniczy, głównie ciągniki rolnicze, po czym odpowiednio tworzyli historię sprzętu, fałszując dokumentację. Następnie przez teren Unii Europejskiej maszyny trafiały do Polski, a na podstawie spreparowanej dokumentacji legalizowane były i rejestrowane w naszym kraju. W ten sposób, jak wstępnie ustalili śledczy, taki sprzęt trafiał do nabywców na terenie woj. lubelskiego, świętokrzyskiego i małopolskiego.

Trop doprowadził policjantów CBŚ na teren woj. małopolskiego i lubelskiego. Tam zatrzymano dwóch mężczyzn - 26 i 47 - latka. Starszy z mężczyzn podejrzany jest o fałszowanie dokumentacji, legalizowanie i wprowadzanie do obrotu kradzionego sprzętu. Jego młodszy kolega zaś m. in. za zakup, organizowanie transportu i sprzedaż maszyn.

Funkcjonariusze przeszukali wytypowane miejsca, z których korzystali mężczyźni oraz tereny posesji gdzie zabezpieczyli 5 ciągników rolniczych o szacunkowej wartości około 300 tys. złotych. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono również 4 samochody należące do zatrzymanych, w tym dwa mercedesy i specjalny pojazd ciężarowy do transportu maszyn, a także blisko 8 tys. Euro w gotówce.

Zgromadzony materiał dowodowy trafił do Prokuratury Rejonowej w Lubartowie, która będzie nadzorować tę sprawę.

Zatrzymanym mężczyznom przedstawiono zarzuty. Obaj ojęci zostali policynymi dozorami, zakazami opuszczania kraju oraz zastosowano wobec nich poręczenia majątkowe.

Jak podkreślają funkcjonariusze CBŚ, ich działania jeszcze trwają i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

(KWP w Kielcach / CBŚ / mw)

Powrót na górę strony