Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Akcja CBŚ: zlikwidowany magazyn nielegalnych papierosów

Data publikacji 24.03.2014

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego zlikwidowali podpoznański magazyn pełen papierosów bez polskich znaków akcyzy. Zatrzymano także samochód dostawczy pełniący rolę „mobilnego magazynu” oraz samochód osobowy z transportem nielegalnych papierosów. Łącznie zabezpieczono ponad 1,2 mln sztuk nielegalnych papierosów. Zatrzymano 8 osób zamieszanych w ten proceder, którym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału Zwalczania Przestępczości Izby Celnej w Poznaniu zatrzymali 8 osób zamieszanych w nielegalny obrót papierosami.

Na początku marca br. w okolicach Poznania zatrzymano samochód z nielegalnym załadunkiem papierosów. W tym samym czasie policjanci i celnicy wkroczyli do wytypowanego wcześniej domu wolnostojącego, który jak się okazało pełnił funkcję magazynu. Policjanci znaleźli tam ponad 39 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Na terenie tej posesji funkcjonariusze ujawnili również auto dostawcze, w którym było ponad 15 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Funkcjonariusze ustalili, że samochód stanowił mobilny magazyn grupy.

Z wyliczeń Izby Celnej wynika, że przestępcy swoją działalnością doprowadzili do uszczuplenia należności Skarbu Państwa z tytułu nieopłaconej akcyzy i podatku VAT w wysokości ponad 1 mln zł.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty z ustawy karno-skarbowej oraz zarzuty w związku z kierowaniem i udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności. Spośród zatrzymanych 5 osób trafiło do tymczasowego aresztu.

Sprawa prowadzona jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Poznaniu

(KWP w Poznaniu / mj)

Powrót na górę strony