Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zarzuty za ograbienie grobu

Data publikacji 24.03.2014

Szczecinieccy policjanci zatrzymali czterech mężczyzn w związku z rozkopaniem grobów na cmentarzu ewangelickim pochodzącym z przełomu XIX i XX. Sprawcy rozkopali jeden z grobów i zniszczyli fundamenty kolejnego, poszukiwali drogocennych przedmiotów. Dwóch z zatrzymanych usłyszało zrzuty ograbienia miejsca spoczynku, za co grozi od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło w miejscowości Bielica w gm. Biały Bór w powiecie szczecineckim. Policjanci po otrzymaniu informacji od miejscowych mieszkańców zatrzymali dwóch mężczyzn w pobliżu grobów oraz dwóch siedzących w samochodzie zaparkowanym w pobliżu miejsca zdarzenia. Wszyscy zatrzymani to mieszkańcy Szczecinka w wieku od 21 do 27 lat.

Prowadzący postępowanie ustalili, że mężczyźni już drugi raz w ciągu miesiąca przyszli w celu grabieży na poniemiecki cmentarz z przełomu XIX i XX wieku. Za pierwszym razem rozkopali jeden z grobów, z którego ukradli trumienny ornament ozdobny wykonany z mosiądzu. Sprawcy sądzili jednak, że łup który wykopali wykonany jest ze złota. Gdy kolejny raz mężczyźni przyszli w celu grabieży, zdążyli zniszczyć płytę oraz fundamenty grobu. Mieszkańcy miejscowości zauważyli, że coś podejrzanego dzieje się na cmentarzu i zawiadomili Policję.

Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie dwóm zatrzymanych zarzutów ograbienia miejsca pochówku. Policjanci odzyskali skradziony z grobu mosiężny ornament. Zatrzymani nie byli wcześniej karani.

W sprawę zaangażowali się policjanci z Zespołu ds. Zabytków KWP w Szczecinie. Trwa postępowanie przygotowawcze, jeżeli okaże się, że cmentarz jest na liście gminnej ewidencji zabytków mężczyźni mogą usłyszeć dodatkowo zarzuty z ustawy o ochronie zabytków.

(KWP w Szczecinie / mg)

Powrót na górę strony