Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Drogówka na motocyklach

Data publikacji 24.03.2014

Wraz z wiosną na drogach pojawili się motocykliści. Większość z nich to odpowiedzialni kierowcy, szanujący prawo i innych użytkowników ruchu drogowego. Są jednak tacy, którym szacunek i bezpieczeństwo innych są obce. Aby walczyć skuteczniej z piratami drogowymi na drogach pojawia się drogówka na motocyklach.

Policjanci ruchu drogowego pełniący służbę na motocyklach wyjechali już na drogi Mazowsza.  Pogoda coraz bardziej sprzyja poruszaniu się motocyklem, przez to coraz więcej tych pojazdów pojawia się na drogach.  Większość motocyklistów to osoby szanujące innych użytkowników ruchu drogowego oraz przepisy. Są też jednak tacy, którzy ignorują zasady. Przekraczanie prędkości, jazda w sposób stanowiący zagrożenie dla innych użytkowników ruchu drogowego czy nieprawidłowe wyprzedzanie to wykroczenia najczęściej popełniane przez kierujących motocyklami.

Aby skuteczniej walczyć z tego typu kierowcami, mazowiecka drogówka wykorzystuje motocykle. Obecnie na wyposażeniu mazowieckiej Policji znajdują się 33 motocykle, 2 z nich to motocykle marki BMW wyposażone w videorejestratory. Są to pojazdy nieoznakowane, dzięki czemu łatwiej jest za ich pomocą walczyć z piractwem drogowym.

Motocykle wykorzystywane są głównie tam, gdzie występuje największe zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, gdzie przemieszcza się najwięcej pojazdów.

Funkcjonariusze pełniący służbę na motocyklistach to zarówno doświadczeni policjanci, jak i motocykliści. Każdy z nich przechodzi specjalistyczne szkolenie, trwające kilka tygodni. W jego trakcie policjanci ćwiczą technikę jazdy w terenie, na specjalnie przygotowanym torze motokrosowym oraz poruszanie się po drogach asfaltowych. Szkolenia te prowadzone są na bardzo wysokim poziomie i kończący je policyjni motocykliści zyskują ogromne doświadczenie i umiejętności, dzięki którym mogą skuteczniej dbać o bezpieczeństwo i porządek na drogach.

Na mazowieckich drogach w ubiegłym roku motocykliści spowodowali 58 wypadków, w których zginęło 10 osób o 58 zostało rannych.

(KWP w Radomiu / mg)

Powrót na górę strony