Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani oszuści działający metodą "na wnuczka"

Data publikacji 25.03.2014

Policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o wyłudzenie 115 tys. zł od mieszkanki powiatu jarosławskiego. Sprawcy działali metodą "na wnuczka". Obaj mężczyźni zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu, a następnie przekazani policjantom z Jarosławia.

Ustalenie i zatrzymanie sprawców było możliwe dzięki pracy operacyjno-dochodzeniowej funkcjonariuszy Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu oraz Wydziału Kryminalnego i Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.

Po otrzymaniu zgłoszenia od 79-letniej kobiety, która padła ofiarą oszustów, funkcjonariusze natychmiast podjęli działania, dzięki którym ustalili i zatrzymali podejrzanych o oszustwo. Okazali się nimi dwaj mieszkańcy Poznania, w wieku 29 i 62 lat. Obaj mężczyźni zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy z Poznania, a następnie przekazani policjantom z Jarosławia.

Z ustaleń wynika, że mężczyźni działali w całym kraju i mają związek z co najmniej pięcioma tego typu zdarzeniami. W dniach od 17 do 20 marca br. wyłudzili łącznie ponad 162 tys. złotych od czterech kobiet i mężczyzny. Poszkodowani to mieszkańcy różnych gmin i powiatów.

Sposób działania oszustów w każdym przypadku był taki sam. Telefonując do swoich ofiar najczęściej podawali się za kogoś z rodziny prosząc o pożyczkę i dyskrecję. Swoim ofiarom polecali wpłacać pieniądze na podany przez siebie numer konta tzw. przelewem błyskawicznym. Aby być bardziej wiarygodnymi, w rozmowach z poszkodowanymi uciekali się do różnych sposobów wzbudzania zaufania, upewniając ofiary o słuszności swojego postępowania. W jednym przypadku sprawca w rozmowie płakał, w innym był stanowczy, a w kolejnym, aby wzmocnić swoją wiarygodność powoływał się na pracownika służb mundurowych.

Wczoraj Sąd Rejonowy w Jarosławiu, po rozpoznaniu wniosku Policji i Prokuratury Rejonowej w Jarosławiu, wydał postanowienie o zastosowaniu wobec mężczyzn tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

(KWP w Rzeszowie / mw)

Powrót na górę strony