Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Posterunkowy Jakub Burghardt reprezentantem polskich policjantów w lekkoatletyce

Data publikacji 25.03.2014

Komendant Główny Policji, nadinsp. Marek Działoszyński, podjął decyzję o utworzeniu oficjalnej reprezentacji Policji w lekkoatletyce. W skład drużyny wchodzi sześciu funkcjonariuszy, a wśród nich jest post. Jakub Burghardt - policjant służący na co dzień w Komisariacie Policji w Krynicy-Zdroju.

Sport od zawsze był jego pasją, a swoją przygodę z bieganiem rozpoczął w jeszcze szkole podstawowej. Jego pierwszym klubem był Beskid Nowy Sącz. Następnie trenował w LKS Mielec, a na studiach reprezentował barwy AZS AWF Rzeszów. „Lubię rywalizację, a największą satysfakcję sprawia mi stawianie sobie nowych celów i ich osiąganie” – mówi. Posterunkowy Jakub Burghardt nie rzuca słów na wiatr, jest bowiem 17-krotnym Mistrzem Polski w biegach przełajowych i na bieżni, między innymi na dystansie 3000, 5000 i 10 000 metrów. Ważnym osiągnięciem było dla niego zajęcie piątego miejsca na dystansie 10 000 metrów w Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w Lekkoatletyce organizowanych w 2001 roku w Amsterdamie. Posterunkowy z Krynicy-Zdroju wielokrotnie reprezentował Polskę na różnych zawodach międzynarodowych, startował też w wielu biegach ulicznych wygrywając największe imprezy między innymi w Brnie, Pardubicach i Bratysławie. Sukcesem było również zwycięstwo w X Wiosennym Biegu Przełajowym Służb Mundurowych w Katowicach oraz zdobycie drugiej lokaty na XI Mistrzostwach Polski Policji w Maratonie w Dębnie w 2013 roku. W grudniu ubiegłego roku Jakub Burghardt reprezentował polskich policjantów na Mistrzostwach Świata Policji w Biegach Przełajowych w Katarze, gdzie drużynowo zajęli 9 miejsce.

Policyjny mistrz na swoje sukcesy ciężko pracuje, a dzień bez treningu to dla niego dzień stracony. „Kiedy jestem po nocnej zmianie przeważnie robię lekki trening, około 12 kilometrów spokojnego biegania, natomiast w dni wolne od pracy trenuję ciężko i intensywnie. Wtedy biegam około 20 kilometrów dziennie.” Biegacz przyznaje, że największym wyzwaniem jest dla niego łączenie sportowej pasji z pracą w Policji. „Nie jest to łatwe zadanie. Sport wymaga ode mnie systematyczności i ciężkich, codziennych treningów, z kolei na służbie muszę być zawsze wypoczęty i w pełni sił. Ciężko pogodzić ze sobą te dwie rzeczy.” Jakub Burghardt jest dumny, z tego że dostrzeżono jego talent i powołano w skład reprezentacji Komendanta Głównego Policji w lekkiej atletyce. „Jest to dla mnie wielkie wyróżnienie i nagroda za ciężką pracę. Możliwość reprezentowania polskiej Policji w międzynarodowych zawodach to szansa na spełnienie sportowych marzeń”. I tego z całego serca Jakubowi Burghardtowi życzymy!

Jakub Burghardt pochodzi z Muszyny, ma 33 lata. Od roku służy w Policji w stopniu posterunkowego. Jest funkcjonariuszem Komisariatu Policji w Krynicy-Zdroju.

(KWP w Krakowie / mg)

 

Powrót na górę strony