Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zgromadzenie Ogólne Interpolu w Maroko

Data publikacji 29.10.2007

W dniach 5-8 listopada br. w Marrakeszu odbędzie się 76 sesja Zgromadzenia Ogólnego Interpolu. W posiedzeniach tego gremium uczestniczą delegacje ze wszystkich 186 krajów członkowskich organizacji. Polską Policję reprezentować będą: insp. Tadeusz Budzik, Komendant Główny Policji, - przewodniczący delegacji oraz mł. insp. Adam Stachyra, Zastępca Dyrektora Biura Wywiadu Kryminalnego KGP i podkom. Irmina Adamska, Zastępca Dyrektora Gabinetu KGP - członkowie delegacji.

Interpol jest największą oraz najbardziej znaną na świecie międzynarodową organizacją policyjną. Struktura Interpolu opiera się na sieci Krajowych Biur Interpolu, których praca jest koordynowana przez Sekretariat Generalny z siedzibą w Lyonie, odpowiedzialny za swoją działalność przed Zgromadzeniem Ogólnym i Komitetem Wykonawczym Interpolu. Wymiana informacji odbywa się w czterech językach roboczych: angielskim, francuskim, hiszpańskim i arabskim.

Zgromadzenie Ogólne jest najważniejszym organem decyzyjnym Interpolu. Do podstawowych funkcji tego gremium należy:

• określanie zasad działania Organizacji właściwych dla osiągnięcia jej statutowych celów,
• rozpatrywanie i zatwierdzanie programu pracy na przyszły rok kalendarzowy,
• określanie polityki finansowej,
• przyjmowanie rezolucji oraz wydawanie rekomendacji dla krajów członkowskich,
• wybory członków władz Organizacji.

Zgromadzenie Ogólne podejmuje decyzje w formie rezolucji. Podczas najbliższej 76 sesji obędzie się dyskusja oraz głosowanie dotyczące m.in. nowego projektu Interpolu w walce z przestępczością seksualną przeciwko dzieciom. Interpol zaproponował aby na ogólnodostępnej oficjalnej stronie internetowej organizacji umieszczać wizerunki osób podejrzewanych o wykorzystywanie seksualne dzieci. Publikowane będą zdjęcia tylko osób podejrzewanych, których tożsamości nie udało się ustalić w toku prowadzonej sprawy. Sekretariat Generalny Interpolu zapewnia, że umieszczane na stronie internetowej materiały nie będą prezentowały przemocy.

Ponadto w trakcie obrad odbędą się głosowania dotyczące porozumień:
1. pomiędzy Interpolem i Austrią odnośnie utworzenia w Wiedniu „Antykorupcyjnej Akademii Interpolu”,
2. ze Światową Organizacją Antydopingową w zakresie przeciwdziałania i zwalczania działalności związanej ze stosowaniem dopingu oraz handlu substancjami dopingującymi, jak również
3. z Kamerunem w sprawie utworzenia Subregionalnego Biura Interpolu (agendy Sekretariatu Generalnego) w Jaunde.

Podczas posiedzenia zostaną określone priorytety oraz kierunki działania Interpolu w zakresie zwalczania fałszerstwa i piractwa, jak również terroryzmu międzynarodowego. Spotkanie będzie również okazją do dyskusji o kwestiach finansowych i kadrowych organizacji. Ostatniego dnia sesji odbędą się wybory do Komitetu Wykonawczego Interpolu. W bieżącym roku zostanie wybrany wiceprezydent Interpolu dla regionu europejskiego.

Powrót na górę strony