Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani w sprawie zabójstwa

Data publikacji 27.03.2014

Policjanci krakowskiego Archiwum X rozwiązali kolejną sprawę. Funkcjonariusze zatrzymali pod zarzutem zabójstwa dokonanego w 2006 roku dwie osoby: 44-letnią kobietę oraz jej 45-letniego partnera.

Wczoraj (26 marca) policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zatrzymali dwie osoby: 44-letnią  kobietę  oraz jej 45-letniego partnera pod zarzutem zabójstwa dokonanego w 2006 roku. Najbardziej prawdopodobnym motywem zabójstwa  była chęć zagarnięcia majątku zamordowanego męża oraz ułożenie sobie życia przez kochanków.

26 listopada 2006 roku przypadkowa osoba powiadomiła policję o znalezieniu zwłok mężczyzny w zaroślach przy cmentarzu w krakowskich  Batowicach.  Policjanci bardzo szybko ustalili personalia denata. Mężczyzna nie miał zewnętrznych obrażeń ciała, które określiłyby wyraźnie  przyczynę śmierci.  Podczas zewnętrznych oględzin zwłok nie ujawniono śladów działania innych osób, wszystko wskazywało na to, że 46-letni wówczas Tomasz N. zmarł z przyczyn naturalnych. Dlatego też postępowanie w tej sprawie zostało umorzone.

Policjanci „Archiwum X” pracując nad różnego rodzaju nietypowymi zaginięciami oraz zgonami z pozoru naturalnymi natrafili na tę sprawę. Analizując okoliczności i miejsce znalezienia zwłok,  dopatrzyli się pewnych szczegółów, które nie zostały ostatecznie wyjaśnione. Pewne drobne detale  nie pasowały do siebie i policyjna intuicja podpowiadała, że może to być dobrze spreparowane zabójstwo. Dlatego też przy zgodzie Prokuratury Okręgowej w Krakowie wznowiono postępowanie.   

Kiedy śledczy zaczęli docierać  do  członków rodziny  zmarłego oraz znajomych, pojawiły się pierwsze wątpliwości. Okazało się, że w tej rodzinie od lat trwał konflikt między innymi na tle majątkowym. W pewnym momencie zmarły został spadkobiercą  nieruchomości poza Krakowem. Zaraz potem znaleziono jego ciało. Ponieważ w tej sytuacji istniało duże  prawdopodobieństwo, że w jego śmierci brały udział osoby trzecie, podjęto decyzję o ekshumacji. Badania toksykologiczne  wykonane w Zakładzie Medycyny Sądowej  potwierdziły hipotezę, że mężczyzna został otruty. W ciele stwierdzono nienaturalnie wysokie stężenie pewnego środka leczniczego, do którego sam zmarły nie mógł mieć dostępu.

Materiał dowodowy  zebrany w tej sprawie został przekazany do Prokuratury Okręgowej w Krakowie, która wydała postanowienie o przedstawieniu zarzutów zabójstwa  obojgu sprawcom.

26 marca została zatrzymana 44-letnia żona zamordowanego mężczyzny oraz  jej 45-letni konkubent mieszkający obecnie w Sandomierzu.

(KWP w Krakowie / mj)

Film Zatrzymani w sprawie zabójstwa

Opis filmu: zabójstwa, archiwum x

Pobierz plik Zatrzymani w sprawie zabójstwa (format mp4 - rozmiar 3.85 MB)

Powrót na górę strony