Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Konferencja i ćwiczenia "Bezpieczeństwo obiektów cywilnych i wojskowych w trakcie imprez masowych w kontekście zagrożeń terrorystycznych"

Data publikacji 28.03.2014

W ramach dwudniowej konferencji zorganizowanej przez Laboratorium Kryminalistyczne KWP zs. w Radomiu na temat „Bezpieczeństwa obiektów cywilnych i wojskowych w trakcie imprez masowych w kontekście zagrożeń terrorystycznych” na lotnisku 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego odbyły się ćwiczenia obrazujące poruszaną tematykę.

Do udziału w dwudniowej konferencji zaproszono przedstawicieli Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Collegium Civitas Centrum Badań nad Terroryzmem, Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, Sądu Okręgowego w Warszawie, Prokuratury, Straży Pożarnej, Żandarmerii Wojskowej, CBŚ KGP, Laboratorium Kryminalistycznego komend wojewódzkich w Kielcach, Łodzi, Rzeszowie i Warszawie.

Główne tematy poruszane przez prelegentów to Profilaktyka i komunikacja społeczna jako narzędzie w walce z terroryzmem, Profilowanie sprawców zamachów terrorystycznych, Metodyka czynności w przypadku zagrożenia zamachami bombowymi, Praca technika kryminalistyki przy zabezpieczaniu miejsc detonacji ładunków wybuchowych.

Istotnym punktem konferencji był zorganizowany na terenie lotniska 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu pokaz współdziałania służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwa w sytuacji ataku terrorystycznego.

Scenariusz zakładał wdarcie się na teren lotniska kilku uzbrojonych terrorystów, którzy zaskoczyli wartownika i obsługę techniczną samolotu Bryza. Padły strzały i ginie jedna osoba. Wówczas napastnicy biorą kilku zakładników i uprowadzają autobus.

Pokaz kolejny raz dał szansę na przećwiczenie obowiązujących procedur w współdziałaniu służb w tego rodzaju przypadkach. Pierwsi do akcji wkroczyli funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej, a następnie policyjni negocjatorzy i antyterroryści, którzy skutecznie odbili zakładników i zatrzymali terrorystów.

Przyglądający się ćwiczeniom specjaliści – uczestnicy konferencji wysoko ocenili zaprezentowane przez mundurowych umiejętności.

Kolejnym etapem dwudniowego spotkania była zaaranżowana na potrzeby szkoleniowe detonacja materiałów wybuchowych w dwóch specjalnie przygotowanych do tego pojazdach. Po wybuchu trotylu i zneutralizowaniu terenu przez pirotechników do pracy przystąpili policyjni technicy kryminalistyki. Ich rolą było skrupulatne zebranie i zabezpieczenie dowodów, które świadczyły o przestępczym działaniu zamachowców. Tak realistycznie przeprowadzone szkolenie z pewnością będzie cennym doświadczeniem dla tych ekspertów.

Patronat nad konferencją obejmował Prezydent Miasta Radomia.

(KWP w Radomiu / mw)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 11.18 MB)

Powrót na górę strony