Konferencja i ćwiczenia "Bezpieczeństwo obiektów cywilnych i wojskowych w trakcie imprez masowych w kontekście zagrożeń terrorystycznych"
W ramach dwudniowej konferencji zorganizowanej przez Laboratorium Kryminalistyczne KWP zs. w Radomiu na temat „Bezpieczeństwa obiektów cywilnych i wojskowych w trakcie imprez masowych w kontekście zagrożeń terrorystycznych” na lotnisku 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego odbyły się ćwiczenia obrazujące poruszaną tematykę.
Do udziału w dwudniowej konferencji zaproszono przedstawicieli Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Collegium Civitas Centrum Badań nad Terroryzmem, Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, Sądu Okręgowego w Warszawie, Prokuratury, Straży Pożarnej, Żandarmerii Wojskowej, CBŚ KGP, Laboratorium Kryminalistycznego komend wojewódzkich w Kielcach, Łodzi, Rzeszowie i Warszawie.
Główne tematy poruszane przez prelegentów to Profilaktyka i komunikacja społeczna jako narzędzie w walce z terroryzmem, Profilowanie sprawców zamachów terrorystycznych, Metodyka czynności w przypadku zagrożenia zamachami bombowymi, Praca technika kryminalistyki przy zabezpieczaniu miejsc detonacji ładunków wybuchowych.
Istotnym punktem konferencji był zorganizowany na terenie lotniska 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu pokaz współdziałania służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwa w sytuacji ataku terrorystycznego.
Scenariusz zakładał wdarcie się na teren lotniska kilku uzbrojonych terrorystów, którzy zaskoczyli wartownika i obsługę techniczną samolotu Bryza. Padły strzały i ginie jedna osoba. Wówczas napastnicy biorą kilku zakładników i uprowadzają autobus.
Pokaz kolejny raz dał szansę na przećwiczenie obowiązujących procedur w współdziałaniu służb w tego rodzaju przypadkach. Pierwsi do akcji wkroczyli funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej, a następnie policyjni negocjatorzy i antyterroryści, którzy skutecznie odbili zakładników i zatrzymali terrorystów.
Przyglądający się ćwiczeniom specjaliści – uczestnicy konferencji wysoko ocenili zaprezentowane przez mundurowych umiejętności.
Kolejnym etapem dwudniowego spotkania była zaaranżowana na potrzeby szkoleniowe detonacja materiałów wybuchowych w dwóch specjalnie przygotowanych do tego pojazdach. Po wybuchu trotylu i zneutralizowaniu terenu przez pirotechników do pracy przystąpili policyjni technicy kryminalistyki. Ich rolą było skrupulatne zebranie i zabezpieczenie dowodów, które świadczyły o przestępczym działaniu zamachowców. Tak realistycznie przeprowadzone szkolenie z pewnością będzie cennym doświadczeniem dla tych ekspertów.
Patronat nad konferencją obejmował Prezydent Miasta Radomia.
(KWP w Radomiu / mw)
Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 11.18 MB)