Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejna sprawa prowadzona przez policjantów krakowskiego Archiwum X rozwiązana - areszt dla podejrzanych

Data publikacji 30.03.2014

Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia tymczasowo aresztował Renatę N., lat 44 i Artura B., lat 51 (oboje zam. w Sandomierzu), którzy w dniach 23 i 24 listopada 2006 r., działając wspólnie i w porozumieniu, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, podali środki powodujące śmierć Tomaszowi N.

26 marca  br. policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zatrzymali dwie osoby – 44 –letnią  kobietę  oraz jej 45-letniego partnera pod zarzutem zabójstwa dokonanego w 2006 roku. Najbardziej prawdopodobnym motywem była chęć zagarnięcia majątku zamordowanego męża oraz ułożenie sobie życia przez kochanków.

26 listopada 2006 roku przypadkowa osoba powiadomiła policję o znalezieniu zwłok mężczyzny w zaroślach przy cmentarzu w krakowskich  Batowicach.  Policjanci bardzo szybko ustalili personalia denata . Mężczyzna nie miał zewnętrznych obrażeń ciała, które określiłyby wyraźnie  przyczynę śmierci.  Podczas zewnętrznych oględzin zwłok nie ujawniono śladów działania innych osób, wszystko wskazywało na to, że 46-letni wówczas Tomasz N. zmarł z przyczyn naturalnych. Dlatego też postępowanie w tej sprawie zostało umorzone.

Policjanci „Archiwum X” pracując nad różnego rodzaju nietypowymi zaginięciami oraz zgonami z pozoru naturalnymi natrafili na tę sprawę. Analizując okoliczności i miejsce znalezienia zwłok,  dopatrzyli się pewnych szczegółów, które nie zostały ostatecznie wyjaśnione. Pewne drobne detale  nie pasowały do siebie i policyjna intuicja podpowiadała, że może to być dobrze spreparowane zabójstwo. Dlatego po uzyskaniu zgody Prokuratury Okręgowej w Krakowie wznowiono postępowanie.  

Kiedy śledczy zaczęli docierać  do  członków rodziny  zmarłego oraz znajomych, pojawiły się pierwsze wątpliwości. Okazało się, że w tej rodzinie od lat trwał konflikt między innymi na tle majątkowym. W pewnym momencie zmarły został spadkobiercą  nieruchomości poza Krakowem. Zaraz potem znaleziono jego ciało. Ponieważ w tej sytuacji istniało duże  prawdopodobieństwo, że w jego śmierci brały udział osoby trzecie podjęto decyzję o ekshumacji. Badania toksykologiczne  wykonane w Zakładzie Medycyny Sądowej  potwierdziły hipotezę, że mężczyzna został otruty. W ciele stwierdzono nienaturalnie wysokie stężenie pewnego środka leczniczego, do którego sam zmarły nie mógł mieć dostępu.

Materiał dowodowy  zebrany w tej sprawie został przekazany do Prokuratury Okręgowej w Krakowie, która wydała postanowienie o przedstawieniu zarzutów zabójstwa  obojgu sprawcom.

26 marca została zatrzymana 44-letnia żona zamordowanego mężczyzny oraz  jej 45-letni konkubent mieszkający obecnie w Sandomierzu.

Na wniosek Policji i Prokuratury Sąd zastosował w stosunku do zatrzymanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

KWP Kraków / ik

 

Powrót na górę strony