Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani fałszerze umów kredytowych

Data publikacji 31.03.2014

Kara nawet 10 lat więzienia grozi czterem osobom zatrzymanym przez kaliskich policjantów. Są one podejrzane o sporządzenie szeregu fałszywych umów kredytowych. Mężczyźni działając przez ponad trzy i pół miesiąca spowodowali straty szacowane na ponad 1 milion złotych. Podejrzani już usłyszeli zarzuty. O ich dalszym losie zdecyduje sąd.

Funkcjonariusze Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu, na podstawie przeprowadzonych czynności i zebranych materiałów, zatrzymali czterech mężczyzn, podejrzanych o oszustwo, wyłudzenia kredytów w systemie ratalnym oraz posługiwanie się sfałszowanymi dokumentami. Zatrzymani to mieszkańcy Kalisza i Ostrowa Wlkp. w wieku od 24 do 58 lat.

Jak wynika z policyjnych ustaleń, podejrzani zajmowali się wyłudzeniami kredytów na zakup towarów w systemie sprzedaży ratalnej. Organizatorzy tego nielegalnego procederu wykorzystali działalność firmy jednego z nich. 58-letni mieszkaniec Ostrowa Wlkp. podpisał umowę z bankiem na finansowanie sprzedaży ratalnej produktów znajdujących się w ofercie jego przedsiębiorstwa. Następnie w celu osiągnięcia korzyści majątkowych wspólnie i w porozumieniu z trzema kaliszanami sporządził łącznie ponad 300 fałszywych umów kredytów na zakup oferowanych przez siebie produktów. Umowy te przesyłał do banku celem realizacji. Przedłożone w banku nierzetelne wnioski kredytowe zawierały prawdziwe dane osób z fałszywymi informacjami o miejscu ich zamieszkania, zatrudnieniu i zarobkach oraz z podrobionymi podpisami tych osób. Bank zatwierdził 223 tego typu umowy, a następnie przekazał pieniądze za skredytowany towar nieuczciwemu przedsiębiorcy oraz wypłacił mu prowizję za zawarcie tychże umów.

Przestępczy proceder trwał od października 2013 roku do stycznia 2014 roku. Przez ten okres podejrzani wyłudzili od banku pieniądze w kwocie ponad 1miliona złotych.

Cały przestępczy kwartet usłyszał już zarzuty w tej sprawie. Za popełnione przestępstwa, grozi im kara do 10 lat więzienia. Sąd wobec jednego z podejrzanych - 24-letniego kaliszanina zastosował najsurowszy środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Kolejnych dwóch zatrzymanych mężczyzn decyzją prokuratora zostało objętych dozorem policyjnym.

(KWP w Poznaniu / mw)

Powrót na górę strony