Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

CBŚ - rozbita zorganizowana grupa przestępcza

Data publikacji 03.04.2014

Policjanci Centralnego Biura Śledczego zlikwidowali zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się włamaniami do domów jednorodzinnych, punktów handlowych, kradzieżami, wymuszeniami rozbójniczymi i pobiciami na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Funkcjonariusze zatrzymali 5 osób, z których 3 zostały tymczasowo aresztowane. Podejrzani usłyszeli ponad 40 zarzutów.

Policjanci z Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Kryminalnej Centralnego Biura Śledczego pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Olsztyn – Południe zlikwidowali zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się włamaniami do domów jednorodzinnych i obiektów handlowych, kradzieżami, wymuszeniami rozbójniczymi i pobiciami na terenie województwa warmińsko – mazurskiego.

Z ustaleń śledczych wynika, że założycielem i liderem grupy był 41-letni Kazimierz B., pochodzący z małej podolsztyńskiej miejscowości. Mężczyzna zaangażował do współpracy 50-letniego Wiesława S. oraz 38-letniego Dariusza S. Z zebranego materiału wynika, że członkowie grupy przy popełnianiu przestępstw współpracowali także z innymi osobami, których zadaniem było m.in. wskazywanie miejsc do kradzieży i włamań, pomoc przy obserwacji wytypowanych miejsc oraz obserwacja właścicieli domów jednorodzinnych.

Z prowadzonego śledztwa wynika, że grupa przez okres swojej działalności od początku 2011 roku do kwietnia 2012 roku dokonała kilkudziesięciu przestępstw, m.in. do domu jednorodzinnego w Olsztynie. Wówczas łupem podejrzanych stały się aparaty fotograficzne, 40 tys. złotych, monety kolekcjonerskie, biżuteria, zegarki, wszystko o łącznej wartości około 350 tys. złotych. Policjanci odzyskali część skradzionych przedmiotów, na podstawie których wytypowali kolejnych pokrzywdzonych.

Z ustaleń śledczych wynika, że w grupie był wyraźny podział obowiązków. To lider wskazywał osoby, które miały brać udział przy popełnianiu poszczególnych przestępstw. W przypadku odmowy, grożono członkom grupy pobiciem i wymuszano od nich pieniądze, przez co w późniejszym czasie stawali się także pokrzywdzonymi.

Łącznie w tej sprawie policjanci zatrzymali 5 osób, z których 3 zostały tymczasowo aresztowane. Do dnia dzisiejszego podejrzanym przedstawiono ponad 40 zarzutów. Teraz grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Olsztynie / mj)

Powrót na górę strony