Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudzili przez Internet 28 pożyczek gotówkowych

Data publikacji 04.04.2014

Za wyłudzenia pożyczek gotówkowych przez Internet odpowie 5 mieszkańców Hrubieszowa, gminy Hrubieszów i gminy Sławatycze. Trzej mężczyźni i dwie kobiety w wieku od 19 do 29 lat podejrzani są o wyłudzenie łącznie 28 pożyczek w różnych instytucjach finansowych działających w Internecie. W tym celu podejrzani wykorzystywali dane osób, którym wcześniej w zamian za założenie konta bankowego proponowali pieniądze. Cała piątka została zatrzymana i usłyszała zarzuty. Policjanci apelują o ostrożność w kontaktach z osobami, które usiłują namówić nas na udostępnienie własnych danych osobowych.

Postępowanie w tej sprawie prowadzone jest przez Wydział dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Hrubieszowie. Jak wynikało z ustaleń śledczych, grupa w celu wyłudzenia pożyczek docierała do osób z reguły bezdomnych i pozbawionych stałych źródeł utrzymania. Za obietnicę uzyskania od 100 do 300 złotych proponowali takim osobom założenie kont bankowych, a następnie na ich dane osobowe wyłudzano pożyczki od różnych instytucji finansowych, działających w Internecie. Uzyskane w ten sposób pieniądze, wypłacane były z bankomatów przez sprawców, którzy dysponowali kartami bankomatowymi wydanymi do poszczególnych rachunków.

Śledczy ustalili, że grupa wyłudziła łącznie 28 pożyczek gotówkowych. Jednorazowo sprawcy wyłudzali po kilkaset złotych. Łącznie udało im się w nielegalny sposób uzyskać ponad 13 tys. złotych. Do wszystkich przestępstw doszło w lutym ubiegłego roku.

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie przy wsparciu funkcjonariuszy z komendy w Hrubieszowie przeszukali kilkunaście mieszkań. Zabezpieczono telefony komórkowe, karty SIM oraz dokumentację pożyczkową. Zatrzymano 5 osób w wieku od 19 do 29 lat, mieszkańców Hrubieszowa, gminy Hrubieszów i gminy Sławatycze. Wszyscy usłyszeli już zarzuty wyłudzenia szeregu pożyczek gotówkowych z różnych podmiotów działających w Internecie. Przyznali się do popełnienia wszystkich zarzucanych im czynów. Na wniosek policjantów, prokurator zastosował wobec wszystkich zatrzymanych dozór Policji.

Za to przestępstwo grozi mi kara pozbawienia wolności do lat 8.

Policjanci apelują o ostrożność w kontaktach z osobami które usiłują namówić nas na udostępnienie własnych danych osobowych. Aby nie paść ofiarą tego typu przestępstw należy zachować zdrowy rozsądek i ostrożność przy odpowiadaniu na ogłoszenia i przekazywaniu nieznanym osobom swoich danych. Oszuści mogą wykorzystać nasze dane osobowe do założenia kont bankowych, wyłudzenia kredytów, założenia fałszywego konta na portalu internetowym i handlowania różnymi rzeczami w naszym imieniu a nawet do wyprodukowania fałszywych dowodów tożsamości.

(KWP w Lublinie / mw)

Powrót na górę strony