Oszust w rękach policji
Policjanci zatrzymali oszusta, który wyłudził od 88-letniego mieszkańca Krakowa 3 tys. złotych. Naciągacz tłumaczył, że jest policyjnym detektywem CBŚ prowadzącym śledztwo w sprawie przelewów internetowych i prawidłowego przepływu środków pieniężnych. Grozi mu kara 8 lat pozbawienia wolności.
2 kwietnia przed południem z jednym z mieszkańców Krakowa skontaktował się telefonicznie mężczyzna podający się za policjanta CBŚ. Mówił, że zajmuje się śledztwem w sprawie przelewów internetowych i prawidłowego przepływu środków pieniężnych. Tłumaczył, że aby stwierdzić nieprawidłowości będzie potrzebny zaksięgowany przelew na wysoką sumę pieniędzy, najlepiej poza granicę kraju. Starszy mężczyzna w obawie o swoje bezpieczeństwo, bez zastanowienia poszedł do banku i wypłacił część swoich oszczędności na ustalone wcześniej konto w Anglii. Po pewnym czasie mężczyzna skontaktował się z nim ponownie i poinformował, że pieniądze dotarły, ale będzie potrzebował kolejnej sumy, przy czym tym razem poprosił o 50 tys. złotych.
88-letni mężczyzna zorientował się, że sprawa wygląda podejrzanie i skontaktował się z najbliższą jednostką policji, aby potwierdzić prawdziwość danych funkcjonariusza CBŚ, jak również specyfiki prowadzonego śledztwa. Jak się wówczas okazało, padł ofiarą oszusta.
Dane zgromadzone przez funkcjonariuszy kryminalnych komisariatu policji VIII w Krakowie pozwoliły na szybkie namierzenie sprawcy i jego zatrzymanie. Okazał się nim 21-letni Daniel J., który po zatrzymaniu trafił do policyjnego aresztu. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara 8 lat pozbawienia wolności.
W trosce o bezpieczeństwo starszych osób apelujemy o rozwagę i rozsądek w kontaktach z nieznajomymi. Ważne, aby rozmawiać z krewnymi, znajomymi i samotnie mieszkającymi sąsiadami na ten temat i przekazywać informacje jak mogą strzec się przed oszustami.
Przestrzegamy również przed przekazywaniem pieniędzy nieznajomym osobom, podającym się za pracowników różnych firm i instytucji, czy też jak w tym przypadku, za funkcjonariuszy Policji. Pamiętajmy, w żadnym przypadku funkcjonariusz nie może żądać ani przyjmować pieniędzy za prowadzoną sprawę. W przypadku zaistnienia podobnych sytuacji, należy jak najszybciej skontaktować się z najbliższą jednostką Policji.
Pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach:
- w przypadku telefonicznej prośby o pożyczkę zawsze sprawdźmy, czy nasz krewny faktycznie potrzebuje pomocy finansowej. Nawet wtedy, gdy rozmowa nie wzbudzi naszych podejrzeń, lepiej się upewnić oddzwaniając,
- nigdy nie przekazujmy gotówki obcym osobom – znajomym lub kolegom naszego krewnego itp.
- w przypadku jakichkolwiek podejrzeń należy natychmiast powiadomić Policję dzwoniąc pod numer 997 lub 112 (z telefonów komórkowych).
(KWP w Krakowie / mj)
Film Oszust w rękach policji
Opis filmu: oszustwa
Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Oszust w rękach policji (format flv - rozmiar 950.65 KB)