Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Akcja CBŚ wymierzona w przestępstwa akcyzowe – 4 osoby zatrzymane i zlikwidowana nielegalna drukarnia opakowań papierosów

Data publikacji 05.04.2014

Zlikwidowana nielegalna „drukarnia” wytwarzająca opakowania papierosów, 4 osoby zatrzymane na gorącym uczynku podczas produkcji, zabezpieczone maszyny poligraficzne o wartości 4 milionów złotych, a także matryce i folie poligraficzne oraz 75 tysięcy gotowych opakowań papierosów z podrobionymi znakami towarowymi, to efekt kolejnej realizacji policjantów Centralnego Biura Śledczego, wymierzonej w przestępstwa akcyzowe. W październiku 2013 r. funkcjonariusze zlikwidowali m.in. nielegalną fabrykę, która dziennie mogła wyprodukować milion sztuk papierosów.

Policjanci Centralnego Biura Śledczego wspólnie w funkcjonariuszami Grupy Mobilnej w Zgorzelcu wrocławskiej Izby Celnej, w wyniku przeprowadzonej realizacji zlikwidowali w jednej z podwarszawskich miejscowości, nielegalną wytwórnię opakowań papierosów.

Na gorącym uczynku, podczas produkcji prowadzonej w pomieszczeniach gospodarczych, funkcjonariusze zatrzymali 4 osoby.

W zlikwidowanej „drukarni” zabezpieczono zestaw 7 maszyn poligraficznych o łącznej wartości 4 milionów złotych, matryce i folie poligraficzne oraz 75 tysięcy gotowych opakowań papierosów z podrobionymi znakami towarowymi, zastrzeżonymi przez jedną z międzynarodowych firm tytoniowych. Jak wynika ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy, nielegalna drukarnia mogła do tej pory wyprodukować, co najmniej 400 tysięcy sztuk podrobionych opakowań papierosów.

Zatrzymane osoby podejrzewane są o nielegalne używanie znaku towarowego, czyniąc sobie z przestępstwa stałe źródło dochodu i dopuszczając się tego przestępstwa w stosunku do towaru o znacznej wartości, czyli naruszenia przepisów prawa własności przemysłowej, co zagrożone jest karą nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Likwidacja „drukarni”, w której prowadzono przestępczy proceder, to kontynuacja działań policjantów Centralnego Biura Śledczego związanych ze zwalczaniem przestępczości akcyzowej.

Przypomnijmy, że m.in. w październiku 2013 r. na terenie Dolnego Śląska, zlikwidowali oni nielegalną fabryką papierosów. Wówczas funkcjonariusze, w wyniku przeprowadzonej akcji, przechwycili 22 tony krajanki tytoniowej i 3,5 miliona sztuk, wyprodukowanych tam papierosów. Zabezpieczyli również kompletną linię technologiczną, w tym specjalistyczne maszyny o wartości około 700 tysięcy złotych, różnego rodzaju komponenty wykorzystywane przy produkcji oraz kilkadziesiąt tysięcy etykiet z podrobionymi znakami towarowymi, zastrzeżonymi przez jedną z międzynarodowych firm tytoniowych. Wartość zabezpieczonego wtedy towaru wraz z uszczupleniami podatku akcyzowego, oszacowano na kwotę około 33 milionów złotych.

Rozpracowana w ubiegłym roku zorganizowana grupa przestępcza, działała głównie na terenie województwa dolnośląskiego, jednak papierosy wyprodukowane w nielegalnej fabryce rozprowadzane były na terenie całego kraju, jak i państw Europy Zachodniej. Wydajność fabryki wynosiła około milion sztuk papierosów dziennie. W tamtej sprawie, w związku z likwidacją fabryki, zatrzymano 6 osób.

Oprócz linii produkcyjnej, funkcjonariusze w październiku 2013 roku weszli także do dwóch magazynów, mieszczących się na terenie powiatów – legnickiego i jaworskiego. Tam grupa przechowywała wyprodukowane papierosy, tytoń przeznaczony do ich produkcji, a także podrobiony produkt w postaci woreczków z tytoniem oznaczonym nazwą jednej ze znanych marek tytoniowych. W ramach działań ukierunkowanych na rozpracowanie wyżej wymienionej, zorganizowanej grupy przestępczej, funkcjonariusze przechwycili także na przejściu granicznym w Olszynie, TIR-a z ładunkiem papierosów, pochodzących ze zlikwidowanej fabryki.

 

http://www.dolnoslaska.policja.gov.pl/wr/dzialania-policji/aktualnosci/367,Kolejna-akcja-CBS-wymierzona-w-przestepstwa-akcyzowe-4-osoby-zatrzymane-i-zlikwi.html

KWP Wrocław / ik

Film Kolejna akcja CBŚ wymierzona w przestęépstwa akcyzowe – 4 osoby zatrzymane i zlikwidowana nielegalna drukarnia opakowań papierosów

Pobierz plik Kolejna akcja CBŚ wymierzona w przestęépstwa akcyzowe – 4 osoby zatrzymane i zlikwidowana nielegalna drukarnia opakowań papierosów (format mp4 - rozmiar 6.59 MB)

Powrót na górę strony