Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbili grupę wyłudzającą odszkodowania

Data publikacji 08.04.2014

Krakowscy policjanci Centralnego Biura Śledczego rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się wyłudzaniem na wielką skalę odszkodowań za sfingowane kolizje drogowe. W śledztwie nadzorowanym przez Prokuraturę Rejonową Kraków-Prądnik Biały zarzutami objęto 10 osób. Kwota wyłudzeń sięga 4 mln złotych.

Od kilku miesięcy trwały rozpracowania zorganizowanej grupy przestępczej działającej na terenie Małopolski. Sprawcy wyłudzali od firm ubezpieczeniowych odszkodowania za sfingowane stłuczki. Kwota wyłudzeń, według wstępnych ustaleń śledczych, sięga co najmniej 4 mln złotych.

Grupa była zhierarchizowana z wyraźnym podziałem funkcji i ról dla poszczególnych członków. Trzon grupy stanowiły notowane wielokrotnie za przestępstwa kryminalne osoby, których zadaniem było wytypowanie do kupna luksusowego samochodu, zaplanowanie i zorganizowanie sfingowanej kolizji drogowej oraz dopełnienie formalności dotyczących wypłaty ubezpieczenia samochodu. Resztę grupy stanowiły tzw. słupy, czyli osoby, na które były kupowane drogie samochody, biorące udział w stłuczkach. W każdej kolizji brały udział 2 lub 3 ustawione samochody. Za każdym razem kwota ubezpieczenia była bardzo wysoka, wynikająca z wysokiej wartości samochodu i szkód poniesionych w stłuczce.

2 i 3 kwietnia na terenie Krakowa policjanci Centralnego Biura Śledczego wspomagani przez policyjnych antyterrorystów zatrzymali 9 ustalonych do tej pory członków grupy. Zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustwa. Wobec trzech podejrzanych zastosowano tymczasowy areszt na 3 miesiące natomiast wobec pozostałych policyjny dozór. 37-letni szef grupy ukrywał się i był poszukiwany listem gończym. Jego zatrzymanie nastąpiło  wczoraj, 7 kwietnia – miejsce ukrywania ustalili specjaliści z CBŚ. Zatrzymany usłyszał zarzuty kierowania grupą przestępczą oraz oszustw. Ponadto zostało zajęte mienie -  nieruchomości i samochody należące do sprawców.  

Szefowi zorganizowanej grupy przestępczej grozi 10 lat pozbawienia wolności, a jej członkom 5 lat.

Sprawa ma charakter rozwojowy i przewidywane są dalsze zatrzymania.

(KWP w Krakowie / mj)

Film Rozbili grupę wyłudzającą odszkodowania

Opis filmu: cbś, zorganizowane grupy przestępcze, zatrzymania poszukiwanych, oszustwa

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Rozbili grupę wyłudzającą odszkodowania (format flv - rozmiar 1.45 MB)

Powrót na górę strony