Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"Heysel" jako punkt zapalny do dyskusji

Łódź to miasto, w którym jest miejsce dla kibiców różnych klubów sportowych. Podczas zainicjowanych przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi insp. Dariusza Banachowicza spotkań, zorganizowanych 7 i 8 kwietnia 2014 roku, w sześciu nieprzypadkowo wybranych łódzkich szkołach, razem przekonywali o tym piłkarze Widzewa i ŁKS-u , policjanci a także aktorzy Chojnickiego Studio Rapsodycznego.

Była to doskonała okazja do otwartej rozmowy z młodzieżą , do wysłuchania jej poglądów i  argumentów. Niejednokrotnie wywiązywała się ciekawa dyskusja, padały prowokacyjne pytania.

Spotkanie rozpoczął podinsp. Piotr Beczkowski Komendant Miejski Policji w Łodzi, który przypomniał tragiczne wydarzenia z 1985 roku.

To już w wieku szkolnym zaczynają się antagonizmy często wynikające tylko i wyłącznie z faktu mieszkania w takiej czy innej dzielnicy Łodzi  przypisanej do terenu sympatyków danego klubu. Kibicowanie nie wiąże się tylko i wyłącznie z widowiskiem sportowym a niestety przeradza w agresywne konfrontacje nie mające najmniejszego związku z meczami a przecież można wspierać swoje kluby szanując innych.

Niewątpliwą atrakcją i punktem wyjścia do rozmowy był spektakl ”Heysel” w reżyserii Grzegorza Szlangi i wykonaniu aktorów Chojnickiego Studia Rapsodycznego, który na zaproszenie Komendanta odwiedził łódzkie szkoły. Tytuł nawiązuje wprost do nazwy stadionu w Brukseli, na którym 29 maja 1985 roku, podczas finałowego meczu o piłkarski Puchar Europy doszło do tragicznego w skutkach starcia kibiców dwóch przeciwnych drużyn - FC Liverpool i Juventus Turyn. W trakcie zamieszek śmierć poniosło kilkudziesięciu kibiców.

Prezentowana idea teatralna powstała przy współpracy z Wydziałem Edukacji Starostwa Powiatowego w Chojnicach w ramach projektu "Kibicuję Bezpiecznie 2013” podejmując newralgiczny problem zachowań kibiców piłki nożnej.

Bezpieczeństwo na stadionach ale także to co dzieje się pomiędzy pseudokibicami poza tymi obiektami jest bardzo ważnym aspektem dlatego też swój udział w dzisiejszym spotkaniu w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr w Łodzi wzięli: Wojewoda Łódzki Jolanta Chełmińska, sekretarz Miasta Łodzi Barbara Mrozowska – Nieradko, Łódzki Kurator Oświaty Jan Kamiński a także przedstawiciel Biura Prewencji i Ruchu Drogowego KGP nadkom. Andrzej Wroński oraz przedstawiciele Klubów.

Wszystkim dziękujemy za cenne głosy we wspólnej dyskusji o bezpieczeństwie.

(KWP w Łodzi / pt)

Powrót na górę strony