Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymany za półmilionowe wyłudzenia

Data publikacji 10.04.2014

Na trop mężczyzny uwikłanego w półmilionowe wyłudzenia wpadli policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją i Przestępczością Gospodarczą koszalińskiej komendy. Ich kilkumiesięczna praca doprowadziła do przedstawienia 31-latkowi zarzutów.

Przestępczy proceder 31-latka trwał przez ponad dwa lata. Na trop sprawy trafili policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją i Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie. Ich kilkumiesięczna praca doprowadziła do przedstawienia zarzutów 31-letniemu przedsiębiorcy i rozwiązania sprawy wyłudzeń oraz oszustw na szkodę budżetu Skarbu Państwa i Unii Europejskiej.

Jak ustalili koszalińscy policjanci, mężczyzna ubiegając się o przyznanie dofinansowania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 przy rozliczeniu przedłożył sfałszowanych 10 faktur VAT i przelewów bankowych potwierdzających dokonanie płatności. W ten sposób wyłudził dofinansowanie na kwotę 179 tysięcy złotych z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Szczecinie.

Ponadto 31-latek otrzymał dwie pożyczki na rozwój przedsiębiorczości, które miał przeznaczyć na zakup specjalistycznego sprzętu i programu informatycznego. Policjanci z PG ustalili i zabezpieczyli również w tym przypadku sfałszowane przez niego faktury. Posługując się nimi, tym razem nieuczciwy przedsiębiorca wyłudził 300 tysięcy złotych z Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

Kolejnego oszustwa mężczyzna chciał dokonać na szkodę Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie. Przedłożył dokumenty starając się o 40 tysięczną pożyczkę na zrealizowanie projektu budowlanego. Nie zdążył jednak otrzymać pieniędzy z uwagi na podjęte przez policjantów czynności.

Jak ustalili funkcjonariusze, suma dotychczasowych wyłudzeń wyniosła łącznie 479 tysięcy złotych. 31-latek usłyszał zarzuty zagrożone karą do 8 lat pozbawienia wolności. Śledztwo w sprawie dokonanych przez mężczyznę oszustw i wyłudzeń prowadzi koszalińska prokuratura.

(KWP w Szczecinie / mj)

Powrót na górę strony