Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sprawcy napadów z 2005 roku zatrzymani

Data publikacji 10.04.2014

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu ustalili i zatrzymali sprawców dwóch brutalnych napadów, do których doszło w styczniu i kwietniu 2005 roku. Wtedy to zamaskowani sprawcy dwukrotnie wtargnęli do domu starszej kobiety i po sterroryzowaniu pokrzywdzonej oraz jej pracowników ukradli biżuterię i pieniądze - łącznie prawie 400 tysięcy złotych. Wszyscy usłyszeli zarzuty rozboju. Grozi im do 12 lat więzienia.

Do pierwszego napadu doszło w styczniu 2005 roku. Była godzina 7.30. Dwaj zamaskowani sprawcy wtargnęli do jednego z domów na poznańskim Grunwaldzie. Mieszkała w nim starsza kobieta w przeszłości prowadząca działalność w branży cukierniczej. Oprócz pokrzywdzonej w mieszkaniu znajdowały się dwie pracownice. Grożąc użyciem noża sprawcy sterroryzowali kobiety, zabrali pieniądze o równowartości 250 tysięcy złotych, biżuterię i uciekli.

Historia powtórzyła się trzy miesiące później. Z tą różnicą, że sprawców było pięciu, a w domu, oprócz pokrzywdzonej i pracownic, znajdował się też pracownik ochrony, którego obecność nie powstrzymała napastników. Przedmiotem przypominającym broń sprawcy zastraszyli domowników. Zabrali prawie 50 tysięcy złotych w gotówce i dwa telefony komórkowe, by uniemożliwić wezwanie Policji.

Choć policjanci szczegółowo przesłuchali wszystkich świadków zdarzenia, zabezpieczyli ślady i wnikliwie przeanalizowali wszelkie informacje – sprawa utknęła w martwym punkcie. Jednak mimo upływu czasu, policjanci z Komisariatu na Grunwaldzie i Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu nie zapomnieli o sprawie.

Jesienią 2013 roku policjanci uzyskali informacje, które rzuciły nowe światło na wydarzenia sprzed ośmiu lat. Przeprowadzone w tej sprawie ustalenia doprowadziły do zatrzymania 9 osób, z których 7 jest bezpośrednio zamieszanych w przygotowanie i realizację obydwu napadów. Ostatni ze sprawców zostali zatrzymani przez policjantów z Wydziału Kryminalnego i Dochodzeniowo-Śledczego KWP w Poznaniu w marcu br.

Zatrzymane osoby to 7 mężczyzn i 2 kobiety, mieszkańcy województwa wielkopolskiego w wieku od 32 do 42 lat. W trakcie przeszukania mieszkań zatrzymanych policjanci zabezpieczyli ostrą amunicję, atrapy broni oraz gotówkę prawdopodobnie pochodzącą z przestępstwa: 43 tysiące złotych oraz 10 tysięcy euro.

Zajmujący się tą sprawą policjanci ustalili, że grupa może mieć na swoim koncie także inne rozboje, włamania i kradzieże.

Pięciu mężczyzn usłyszało zarzuty rozboju, za co odpowiedzą także dwie kobiety. Jedna z nich była pracownicą pokrzywdzonej kobiety.

Czynności w tej sprawie wykonywane były pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Poznań Grunwald. Na wniosek prokuratora jeden z podejrzanych mężczyzn został aresztowany, pozostali zostali objęci policyjnym dozorem. Ponadto jeden z mężczyzn po przesłuchaniu trafił za kraty zakładu karnego, gdzie będzie dobywał zaległą karę pozbawienia wolności.

Wszystkim podejrzanym grozi do 12 lat więzienia.

(KWP w Poznaniu / mj)

Film Sprawcy napadów z 2005 roku zatrzymani

Opis filmu: rozboje

Pobierz plik Sprawcy napadów z 2005 roku zatrzymani (format mp4 - rozmiar 6.35 MB)

Powrót na górę strony