Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymali sprawców fałszywych alarmów

Data publikacji 10.04.2014

Policjanci z Krakowa i z Żyrardowa zatrzymali mężczyzn, którzy zadzwonili na numer alarmowy 112 i powiadomili o podłożeniu ładunku wybuchowego. Za wywołanie fałszywego alarmu zatrzymanym może grozić do 8 lat pozbawienia wolności.

8 kwietnia około godz. 4 nad ranem na alarmowy numer 112 zadzwonił mężczyzna z informacją o podłożeniu ładunku wybuchowego w jednym z bloków na Podgórzu Duchackim  w Krakowie.  Na miejsce od razu skierowano służby ratownicze. Przy wskazanej ulicy pojawili  się policyjni pirotechnicy oraz przewodnik z psem przeszkolonym do wyszukiwania ładunków wybuchowych.  W czasie akcji policjanci drobiazgowo sprawdzali klatkę schodową,  piwnice, parkingi, śmietniki itp. nie ujawniając jednak żadnych materiałów wybuchowych.

Równolegle do sprawdzeń pirotechnicznych trwało namierzanie i ustalanie sprawcy fałszywego alarmu bombowego. Już po kilku godzinach  policjanci  zatrzymali dwóch młodych ludzi (19 i 20-latek) podejrzewanych o wywołanie tego alarmu. To właśnie 20-latek, będąc pod wpływem alkoholu, postanowił postawić we wtorkową noc krakowskie służby na nogi.

Za wywołanie fałszywego alarmu (art. 224 a Kodeksu Karnego)  grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.  Prawdopodobnie będzie musiał także pokryć koszty akcji.

***
Natomiast w Żyrardowie  policjanci zatrzymali mężczyznę, który w nocy z soboty na niedzielę zatelefonował na numer alarmowy i poinformował o podłożeniu ładunku wybuchowego w jednym z bloków mieszkalnych w Żyrardowie.

W sobotnią noc, na numer alarmowy 112 zadzwonił mężczyzna przekazując informację, że w jednym  z bloków mieszkalnych przy ul. Moniuszki w Żyrardowie został podłożony ładunek wybuchowy. Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie natychmiast skierował na miejsce policjantów oraz służby ratownicze. Funkcjonariusze zabezpieczyli zagrożony rejon oraz bardzo szczegółowo sprawdzili sam budynek. Prace trwały przez kilka godzin. Ładunku wybuchowego nie znaleziono.

Żyrardowscy policjanci z Wydziału Kryminalnego ustalili numer telefonu, z którego dzwoniono z informacją o podłożeniu bomby. Ustalono, że autorem tej informacji jest 22-letni mieszkaniec Żyrardowa. Mężczyznę zatrzymano na początku tygodnia, a zebrany przez policjantów materiał dowodowy pozwolił na przedstawienia zarzutu bezpodstawnego zawiadamiania o zagrożeniu, a tym samym narażenie na przekonanie o niebezpieczeństwie życia, zdrowia i mienia.

Wczoraj Prokuratura Rejonowa w Żyrardowie zastosowała wobec mężczyzny środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Krakowie / KWP w Radomiu / mj)

Powrót na górę strony