Seminarium szkoleniowe dla przedstawicieli wydziałów prewencji KWP/KSP oraz szkół policyjnych zajmujących się problematyką nieletnich/małoletnich
W dniach 9 – 11 kwietnia 2014 r. Biuro Prewencji i Ruchu Drogowego KGP w ośrodku Centrum Usług Logistycznych w Szklarskiej Porębie zorganizowało seminarium szkoleniowe dla przedstawicieli wydziałów prewencji KWP/KSP oraz szkół policyjnych zajmujących się problematyką nieletnich/małoletnich.
W trakcie przedsięwzięcia przedstawiono analizę z zakresu przestępczości nieletnich w 2013 roku. Ponadto, omówiono zagadnienia związane z:
- obowiązkami Policji w zakresie zbierania i utrwalania dowodów przejawów demoralizacji oraz czynów karalnych,
- zadaniami Policji w trakcie odbierania dzieci przez kuratora sądowego, pracownika socjalnego w związku z przemocą w rodzinie, a także przez Policję w sytuacjach kryzysowych,
- prawami i obowiązkami zatrzymanego nieletniego,
- postępowaniem wobec nieletnich sprawców przemocy w rodzinie,
- zasadami korzystania z sytemu wsparcia poszukiwań zaginionego dziecka Child Alert,
- programami profilaktycznymi skierowanymi do nieletnich i małoletnich.
Podczas zajęć warsztatowych prowadzonych przez Panią Renatę Kałucką – psychologa klinicznego, omówiono specyfikę kontaktu z dzieckiem w różnych sytuacjach problemowych w ramach działań funkcjonariuiszy Policji. W szczególności zwrócono uwagę na:
- rozumienie sytuacji psychologicznej nieletniego, który jest domniemanym sprawcą czyny karalnego,
- analizą zjawiska konfabulacji,
- specyfikę sytuacji psychologicznej dziecka – ofiary lub świadka przestępstwa,
- zasady w nawiązywaniu kontaktu z dzieckiem,
- określenie potrzeb dziecka będącego w sytuacji kryzysowej, np. związanej z opuszczeniem rodziny biologicznej.
Zakłada się, że to przedsięwzięcie wpłynie na podniesienie kwalifikacji i wiedzy zawodowej policjantów w obszarze pracy z nieletnimi zagrożonymi demoralizacją i sprawcami czynów karalnych oraz małoletnimi, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji kryzysowej.
Seminarium szkoleniowe pozwoliło również na wymianę doświadczeń, a także na zaprezentowanie rozwiązań przyjętych lokalnie w zakresie podejmowanych działań profilaktycznych.
(BPiRD KGP / mw)