Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

35 lat istnienia SPAP w Poznaniu

Data publikacji 11.04.2014

Policjanci Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Poznaniu obchodzili jubileusz 35 lat istnienia jednostki. W uroczystym apelu wzięła udział kadra dowódcza wielopolskiej Policji, Wojewoda Wielkopolski i przedstawiciele samorządu. Przybyli także przedstawiciele służb mundurowych współpracujących z Policją, wojska oraz dowódca jednostki GROM. Policjanci SPAP przygotowali także specjalny pokaz sprawności podczas pozorowanych akcji.

Na poligonie w Biedrusku odbył się dzisiaj uroczysty apel związany z jubileuszem 35 lecia istnienia Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Poznaniu. W uroczystości wziął udział Piotr Florek Wojewoda Wielkopolski, Tomasz Kayser Zastępca Prezydenta Poznania, przedstawiciel Powiatu Poznańskiego, reprezentanci służb mundurowych współpracujących z Policją i Wojska. Obecny był także Dowódca jednostki GROM płk Piotr Gąstał, który przyjechał specjalnie by spotkać się z Policjantami SPAP Poznań. W uroczystości uczestniczyła kompania honorowa Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu oraz kadra dowódcza wielkopolskiej Policji i inni zaproszeni goście.

Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Rafał Batkowski zwracając się do swoich podwładnych mówił o tym, że docenia ich profesjonalizm i zaangażowanie w codzienną trudną służbę. Podkreślił, że z szacunkiem ocenia każdą akcję, podczas której policjanci SPAP skutecznie działają. "Mieszkańcy Poznania, miast i miejscowości Wielkopolski mogą czuć się dzięki Wam bezpiecznie. Jesteście ważną formacją w Policji" powiedział.  Szczególne słowa uznania i życzenia wypowiedział do funkcjonariuszy poznańskiej jednostki specjalnej Dowódca GROM płk Piotr Gąstał.

Podczas uroczystości policjanci otrzymali wyróżnienia i gratulacje. Dowódca pododdziału z rąk Wojewody Wielkopolskiego Piotra Florka otrzymał srebrną Odznakę Zasłużony Policjant nadaną przez Ministra Spraw Wewnętrznych. Insp. Rafał Batkowski Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu wręczył wyróżnionym policjantom awanse na wyższe stopnie służbowe.

Po zakończeniu uroczystości policjanci SPAP zaprezentowali specjalny pokaz swoich umiejętności. Grupa specjalna przeprowadziła desant na linie z policyjnego śmigłowca, który zawisł nad poligonem. Przygotowali oni zasadzkę, w której nastąpiło zatrzymanie ściganego przez innych policjantów samochodu z osobami podejrzanymi.

Kolejnym elementem pokazu była neutralizacja ładunku wybuchowego znajdującego się w samochodzie. Policyjny pirotechnik w specjalnym kombinezonie wyniósł ładunek w bezpieczne miejsce i tam go zdetonował.

Ostatnim punktem pokazu była akcja zespołu bojowego SPAP. Antyterroryści odbijali autobus z grupą zakładników. Tuż po zakończeniu pokazu dużym zaskoczeniem dla wielu obserwatorów było pojawienie się policyjnych snajperów, ukrytych kilka metrów od zaproszonych gości. Zabezpieczali oni powodzenie akcji swoich kolegów. Wszystko odbywało się w towarzystwie eksplozji i wybuchów środków pirotechnicznych.

Przeczytaj o historii SPAP >>

(KWP w Poznaniu / mw)

 

Film 35 lat istnienia SPAP w Poznaniu

Pobierz plik 35 lat istnienia SPAP w Poznaniu (format mp4 - rozmiar 54.57 MB)

Powrót na górę strony