Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wpadli oszuści internetowi - wyłudzali zaliczki na samochody

Data publikacji 14.04.2014

Nawet do 8 lat pozbawienia wolności może grozić trzem zatrzymanym obcokrajowcom, a podejrzanym przez legnickich policjantów o wyłudzania pieniędzy, jako zaliczek na poczet sprzedaży samochodów. Zatrzymani wpadli w jednym z hoteli. Funkcjonariusze zabezpieczyli także materiały, zawierające szereg kont bankowych, na które prawdopodobnie wpływały środki przelewane przez pokrzywdzonych.

Policjanci z legnickiej komendy miejskiej, zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, współpracując z funkcjonariuszami z Nowego Sącza, rozpracowali grupę przestępczą, zajmującą się wyłudzaniem pieniędzy, jako zaliczek na poczet sprzedaży samochodów. Zatrzymani, to trzej obcokrajowcy.

Do zatrzymania doszło po tym, jak funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie od jednej z mieszkanek Legnicy, która poinformowała, że zainteresowała się ofertą sprzedaży samochodu marki Mazda, która ukazała się na jednym z portali ogłoszeniowych. Z relacji zgłaszającej wynikało, że po nawiązaniu kontaktu ze sprzedającym, przelała ona na wskazane w ogłoszeniu konto, zaliczkę w wysokości 16 tys. zł. Po dokonaniu tej wpłaty kontakt ze sprzedającym urwał się. Pokrzywdzona nawiązała też kontakt z bankiem, gdzie złożyła reklamację skutkującą blokadą wypłaty środków z konta odbiorcy.

Prowadząc dalsze czynności w tej sprawie, legniccy policjanci ustalili właścicieli konta i miejsce ich pobytu. Okazało się, że przebywają oni w jednym z hoteli w Nowym Sączu. Informację o tym legniccy funkcjonariusze przekazali szybko policjantom tamtejszej komendy, którzy zatrzymali trzech obcokrajowców w wieku 25, 28 i 29 lat.

Policjanci z legnickiej komendy miejskiej zabezpieczyli także materiały, zawierające szereg innych kont bankowych, na które mogły być również przelewane środki, jako zaliczki na zakup samochodów. Najprawdopodobniej konta te zakładane były przez inne osoby mające związek z działalnością grupy przestępczej i dotyczą większości banków obecnych na naszym rynku.

Obecnie funkcjonariusze wyjaśniają dalej wszystkie okoliczności tej sprawy. Ustalają m.in. innych poszkodowanych, którzy wpłacili zaliczki i nie otrzymali zamówionych samochodów. Legniccy policjanci wystąpili także do prokuratury o wnioskowanie wobec zatrzymanych do sądu o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Zatrzymanym, za czyn, o który są podejrzani, grozi może kara pozbawienia wolności nawet do 8 lat.

(KWP we Wrocławiu / mw)

Powrót na górę strony