Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kieszonkowcy wpadli w autobusie

Data publikacji 15.04.2014

Policjanci z wydziału wywiadowczo-patrolowego stołecznej Policji zatrzymali cztery osoby podejrzane o kradzież portfela pasażerowi autobusu. Zanim mężczyzna zorientował się, że został okradziony, mężczyźni byli już w rękach policjantów. Mają od 55 do 74 lat, są dobrze znani stołecznym policjantom, wcześniej byli już wielokrotnie karani za przestępstwa kieszonkowe. Wczoraj usłyszeli zarzuty kradzieży, a dzisiaj o ich dalszym losie zadecyduje prokuratur.

Wszystko swój początek miało na przystanku autobusowym PKP Koło w Warszawie. Policyjni wywiadowcy zauważyli czterech mężczyzn, którzy bacznie obserwowali oczekujących na autobus pasażerów. Wszystkich mężczyzn dobrze znali, wielokrotnie zatrzymywali ich na terenie Warszawy za kradzieże kieszonkowe. I tym razem podejrzewali, że mężczyźni szukają okazji, aby dokonać kradzieży.

W chwili, gdy podjechał autobus linii 190, mężczyźni zainscenizowali sztuczny tłok, zasłonili swego kompana, a ten wyjął jednemu z podróżnych portfel ze spodni i przekazał go swojemu koledze. Działali tak szybko, że 69 -latek nie zorientował się, że został okradziony. Dowiedział się o tym kilka minut później od policyjnych wywiadowców, którzy odzyskali jego skradziony portfel.

59-letni Włodzimierz R., 58-letni Maciej W., 55-letni Jan B. i 74-letni Jan C. zostali przewiezieni do komendy na Woli. Wczoraj śledczy przedstawili im zarzuty współudziału w kradzieży, działając w recydywie. Dzisiaj prokurator rozważy wniosek o zastosowanie wobec mężczyzn środka zapobiegawczego.

Okres przedświąteczny to czas wzmożonych zakupów, to czas, kiedy wielu klientów sklepów i pasażerów komunikacji miejskiej zaaferowanych ostatnimi przygotowaniami, nie zawsze pamięta o swoim bezpieczeństwie. Niestety takie okazje wykorzystują kieszonkowcy. Dlatego też w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców policyjni wywiadowcy obecni będą w środkach komunikacji miejskiej i placówkach handlowych. Funkcjonariusze rozpoczęli już działania edukacyjno prewencyjne pod hasłem „Nie daj się zrobić w jajo”. Aby nie paść ofiarą kieszonkowca, policjanci radzą:

  • bądź uważny w miejscach zatłoczonych;
  • nie obdarzaj obcych nadmiernym zaufaniem;
  • nie eksponuj rzeczy wartościowych, np. pieniędzy, dokumentów;
  • torebkę, saszetkę noś zawsze zamkniętą;
  • podczas podróży pilnuj swojego bagażu;
  • nie zostawiaj rzeczy wartościowych bez opieki;
  • nie noś karty bankomatowej razem z zanotowanym numerem PIN.

(KSP / mg)

Powrót na górę strony