Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Skuteczni w walce z oszustami wyłudzającymi pieniądze "na wnuczka"

Data publikacji 18.04.2014

Tylko w ostatnim czasie powołana przez Komendanta Stołecznego Policji grupa operacyjna zatrzymała kilkanaście osób podejrzewanych o oszustwa metodą na wnuczka. Sprawcy mogli dokonywać przestępstw na terenie całego kraju.

Pierwsze sygnały dotyczące oszustw dotarły do stołecznych policjantów na przełomie lipca i sierpnia ubiegłego roku. Wtedy również doszło do pierwszych zatrzymań w tej sprawie. Kolejne miały miejsce w grudniu (Zobacz tutaj). Wówczas stołeczni policjanci zatrzymali 6 osób podejrzanych o dokonywanie oszustw metodą „na wnuczka”. W świetle zgromadzonych materiałów dowodowych, na wniosek Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga w Warszawie, Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi Północ wobec Joanny Ch., Anety K., Pawła K. oraz Sebastiana K. zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania, które dalej są stosowane. Wobec dwóch pozostałych podejrzanych, Daniela B. oraz Adama T. został zastosowany środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji.

Przygotowany przez funkcjonariuszy grupy operacyjno – procesowej materiał dowodowy, pozwolił na zmianę kwalifikacji prawnej czynów dokonanych przez zatrzymane osoby. W związku z tym objęto je zarzutem działania w strukturach zorganizowanej grupy przestępczej. Materiał dowodowy obejmuje w chwili obecnej około 30 czynów.

Dalsze działania funkcjonariuszy doprowadziły do przedstawienia zarzutów kolejnym osobom. Pod koniec marca 3 miesięczny areszt został zastosowany wobec Filipa W. (18 l.), któremu przedstawiono łącznie 7 zarzutów, w tym zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Ostatnie zatrzymanie w tej sprawie miało miejsce na początku kwietnia w Krakowie. Wspólnie z miejscowymi policjantami, kryminalni z KSP zatrzymali 21-letniego Daniela J., który wpadł w chwili usiłowania odbioru pieniędzy w kwocie 50.000 złotych na szkodę jednego z mieszkańców Krakowa. Wobec mężczyzny na wniosek Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga w Warszawie, Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi Północ zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Postępowanie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga w Warszawie.

Nie były to jedyne zatrzymania osób podejrzanych o tego typu oszustwa. Stołeczni policjanci przez cały czas monitorują przestępstwa dokonywane metodą „na wnuczka”, podobnie było i w tym przypadku. Pod koniec maja ubiegłego roku zatrzymali Arkadiusza P. (20 l.) w momencie gdy odbierał pieniądze od pokrzywdzonej. Policjanci nie poprzestali jednak na tym zatrzymaniu. Analizując materiały sprawy ustalili, że związek z zatrzymanym wcześniej Arkadiuszem P. może mieć kolejny mężczyzna. Pod koniec grudnia stołeczni policjanci na polecenie Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga wraz z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie dokonali zatrzymania Adriana W (23 l.). Wobec mężczyzny sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy, który trwa do chwili obecnej.

Następne zatrzymania w tej sprawie miały miejsce w lutym tego roku. Wówczas w ręce funkcjonariuszy wpadł Henryk G.(35 l.). Także w jego przypadku sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Kolejna ze spraw, którą zajmowali się stołeczni policjanci miała początek pod koniec lutego. Jedna z mieszkanek stolicy otrzymała telefon od osoby podszywającej się pod jej córkę. Kobieta twierdziła, że potrąciła samochodem pieszego i potrzebuje pożyczyć pieniądze aby się „wykupić”. Niczego nieświadoma starsza osoba przekazała w ten sposób 80.000 złotych oszustom. Gdy zorientowała się, że została oszukana powiadomiła policję.

Policjanci zajmujący się zwalczaniem oszustw „na wnuczka” niezwłocznie zajęli się tą sprawą. Tym razem z informacji policjantów wynikało, że osoba, która podczas rozmowy telefonicznej wyłudza pieniądze, przekonuje pokrzywdzonych do ich przelania na konto bankowe lub wykonanie przekazu pocztowego. Policjanci ustalili, że na terenie Warszawy działa grupa osób, która odbiera gotówkę pochodzącą z przestępstwa.

W wyniku żmudnej pracy operacyjnej kryminalni ustalili, że tym razem na konto oszustów mogło zostać wpłacone co najmniej 80 tys. Policjanci wpadli na trop dwóch kobiet które mogły stać za tym przestępstwem. Po zebraniu dowodów, przystąpili do zatrzymania 18-letniej Doroty K., która już wcześniej miała na swoim koncie tego typu przestępstwa. Następnego dnia kolejna z podejrzewanych kobiet Sandra K. sama zgłosiła się na Policję.

(KSP / mw)

Film Skuteczni w walce z oszustami wyłudzającymi pieniądze "na wnuczka"


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Skuteczni w walce z oszustami wyłudzającymi pieniądze "na wnuczka" (format flv - rozmiar 12.22 MB)

Powrót na górę strony