Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Akcja ratownicza na Jeziorze Kierskim

Data publikacji 18.04.2014

Policjanci z Komisariatu Wodnego w Poznaniu brali udział w akcji ratowniczej na Jeziorze Kierskim. Doszło tam do wywrócenia się żaglówki, w efekcie czego osoby znajdujące się na pokładzie znalazły się w wodzie. Żeglarze zostali wyciągnięci z wody i zabrani na brzeg. Dzięki sprawnie przeprowadzonej akcji wszystko skończyło się szczęśliwie.

16 kwietnia br. policjanci z Komisariatu Wodnego w Poznaniu ratowali  osoby, których żaglówka przewróciła się do góry dnem na Jeziorze Kierskim i ostatecznie spoczęła na mieliźnie. Do zdarzenia doszło ok. godziny 12 podczas ćwiczeń młodych żeglarzy wraz z instruktorem. Policjanci otrzymali zgłoszenie o wywróconej łódce kabinowej i 4 osobach potrzebujących pomocy. Natychmiast udali się na miejsce.

Podczas akcji funkcjonariusze użyli łodzi służbowej. Gdy dopłynęli na miejsce wypadku, zobaczyli osoby znajdujące się w pobliżu żaglówki. Były przemarznięte, ponieważ temperatura wody w jeziorze wynosi ok. 9 stopni. Wszyscy zostali wyciągnięci przez policjantów i miejscowego rybaka – gospodarza Jeziora Kierskiego, który pomagał w akcji ratunkowej. Następnie przetransportowano ich na brzeg. Po przebraniu się i ogrzaniu stan żeglarzy poprawił się na tyle, że nie była potrzebna pomoc medyczna.

Policjanci apelują jednocześnie do żeglarzy aby zawsze przestrzegali zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy o każdorazowym zabieraniu kapoków na pokład. W sytuacji zagrożenia, mogą one uratować życie.

***

Wielkopolski Komendant Wojewódzki przydzielił dodatkowo 6 etatów dla policjantów Komisariatu Wodnego. Ma to związek z dużą liczbą akwenów na terenie Wielkopolski i związanymi z tym zagrożeniami.

Funkcjonariusze Komisariatu Wodnego są doskonale przygotowani do tegorocznego sezonu. Regularnie ćwiczą zarówno na jeziorach, jak i na rzece Warcie. W każdym tygodniu jeden dzień przeznaczają na ćwiczenia na basenie lub otwartym akwenie. Trenują wtedy różne warianty akcji ratunkowych. Na wyposażenie Komisariatu Wodnego składa się nowoczesny sprzęt. Policjanci mają do dyspozycji 6 łodzi typu RIB, 3 łodzie typu HARPUN, 1 łódź płaskodenna typu ASKALADEN. W komisariacie pracuje 17 funkcjonariuszy, w tym jedna kobieta.

Czterech policjantów wchodzi w skład Zespołu Prac Podwodnych. To nurkowie wyposażeni w odpowiedni sprzęt, którzy są wykorzystywani, gdy zachodzi potrzeba szybkiego zejścia po osobę, która utonęła i znajduje się na większej głębokości. Trzy inne osoby to przewodnicy psów, których również używa się do ratowania m.in. tonących ludzi.

Wodniacy nie ograniczają jednak swoich działań tylko do pracy na wodzie. Funkcjonariusze prowadzą tez akcje prewencyjne wśród najmłodszych.

***

Zdjęcia pochodzą z innej akcji ratowniczej. Policjanci wyciągali wówczas z wody wędkarza, który pływał na własnoręcznie zrobionej łodzi. Łódź przewróciła się. Na szczęście wędkarzowi nic się nie stało. Policyjni wodniacy byli w pobliżu i pospieszyli z pomocą.

Powrót na górę strony