Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Drugi dzień ćwiczeń służb MSW

Data publikacji 24.04.2014

Na lotnisku w Radomiu, w drugim dniu ćwiczeń służb podległych MSW, ćwiczący musieli zmierzyć się z upozorowanym naruszeniem polskiej przestrzeni powietrznej związanym z uprowadzeniem samolotu pasażerskiego. W ćwiczeniach brało udział ponad 1100 policjantów.

W trakcie ćwiczeń upozorowano uprowadzenie samolotu pasażerskiego (w tej roli wystąpiła wojskowa Casa), który zboczył z kursu i przekroczył granicę powietrzną Polski. Samolot został przechwycony przez dwa wojskowe MIG 29. Doszło do awaryjnego lądowania samolotu na lotnisku w Radomiu. Informacja o lądowaniu została przekazana Policji, która skierowała na miejsce zdarzenia Ruchome Stanowisko Dowodzenia (wyposażone w specjalistyczne urządzenia teleinformatyczne) oraz policyjny śmigłowiec, który na bieżąco monitorował sytuację. Samolot został otoczony przez policję i wojsko.

Okazało się, że na pokładzie przebywają cudzoziemcy, którzy grożą zbiorowym samobójstwem, jeśli nie zostaną spełnione ich postulaty. Do akcji wkroczyli policyjni negocjatorzy, którzy próbowali skłonić pasażerów CASY do dobrowolnego opuszczenia samolotu. Po mediacjach prawie wszyscy zadeklarowali chęć starania się o status uchodźcy.

Chociaż ćwiczenia odbywają się według wcześniej przygotowanego scenariusza, to jednak wprowadzane są do niego tzw. podgrywki, czyli elementy zaskakujące dla uczestników.  Takim elementem był m.in. wydany nagle rozkaz awaryjnego lądowania Casy na lotnisku.

W ćwiczeniach brało udział ponad 1100 policjantów. „Ważną rolą ćwiczeń jest koordynacja współdziałania pomiędzy służbami; sprawdziliśmy środki łączności - i w to w warunkach ekstremalnych - kiedy były zagłuszane, sprawdziliśmy środki łączności radiowej, działania biura operacji antyterrorystycznej” – powiedział Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Działoszyński.

Działania służb obserwowali m.in. Minister Spraw Wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej oraz szefowie wszystkich służb obecnych na ćwiczeniach.

Z przedstawicielami służb biorących udział w ćwiczeniach spotkał się szef rządu. Premier nawiązał do bieżącej sytuacji na wschodniej Ukrainie. "Dzisiaj cały światy patrzy na zdarzenia, które nie są ćwiczeniami. Te zdarzenia są relatywnie blisko naszej granicy, dlatego nasze ćwiczenia muszą wyglądać inaczej niż do tej pory. Muszą naprawdę symulować te faktyczne zagrożenia, które mogą się pojawić w każdej chwili bliżej polskiej granicy" - powiedział.

Donald Tusk podkreślił, że ćwiczenia mają prowadzić m.in. do udzielenia "praktycznych i konkretnych odpowiedzi, nie dla propagandy bezpieczeństwa, tylko dla faktycznego bezpieczeństwa". Premier podziękował uczestnikom ćwiczeń. "Proszę przekazać wszystkim uczestnikom wyrazy uznania za ten bezprecedensowy typ ćwiczeń. To daje nadzieję, że także w tym zakresie Polacy mogą czuć się bezpieczniejsi niż sąsiedzi" - powiedział.

Głos zabrał też Minister Spraw Wewnetrznych Bartłomiej Sienkiewicz. Jak podkreślił, były to nie tylko ćwiczenia służb podległych MSW, ale także wojska i administracji cywilnej. "To miało o wiele szerszy charakter niż tylko ćwiczenie współdziałania między policją, strażą graniczną i strażą pożarną.

"To było 3 tys. osób, które się tu przewinęły przez te 48 godzin, kilkaset pojazdów, ale nie była to "pokazucha". Myśmy mieli przeświadczenie, że musimy znaleźć własne błędy, własne niedociągnięcia - po to, żeby szybko je naprawić i wdrożyć nowe procedury, aby mechanizm państwowy działał jak dobrze naoliwiona maszyna - niezależnie od tego, jakich wariantów się spodziewamy. Rozsądne państwo musi się zawsze spodziewać najgorszych wariantów i w ten sposób zawsze muszą być prowadzone takie ćwiczenia" - podkreślił szef MSW.

Jak mówił, państwo jest sprawne tylko wtedy, gdy działa jako jeden dobrze skoordynowany mechanizm, na który składają się ludzie, mający właściwie zestawioną łączność, którzy posługują się podobnymi systemami działań i wartości, są ze sobą zgrani i się rozumieją.

Manewry mają sprawdzić koordynację służb podległych MSW i wspieranych przez wojsko.

(PAP, msw.gov.pl / mg, fot. Marek Krupa)

Film Drugi dzień ćwiczeń służb MSW

Pobierz plik Drugi dzień ćwiczeń służb MSW (format mp4 - rozmiar 15.67 MB)

Powrót na górę strony