Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymano 6 osób związanych z dewastacją cmentarza wojennego

Data publikacji 25.04.2014

W czwartek policjanci z Czerska zatrzymali sześć osób w związku z aktem wandalizmu, do którego doszło na Cmentarzu Wojennym w Łukowie. Dzień wcześniej sprawcy uszkodzili ogrodzenie oraz wyrwali krzyż usytuowany na cmentarzu. Przestępstwo uszkodzenia mienia zagrożone jest karą pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia.

W środę wieczorem dyżurny policji w Chojnicach został powiadomiony o dewastacji Cmentarza Wojennego z lat 1914-1917 mieszczącego się w Łukowie na terenie gminy Czersk. Niezwłocznie skierował w to miejsce policjantów, którzy przeprowadzili oględziny i zabezpieczyli ślady.  

Z ustaleń funkcjonariuszy wynikało, że sprawcy przewrócili trzy drewniane przęsła ogrodzenia, uszkodzili płot oraz wyrwali kamienny krzyż usytuowany na cmentarzu.  

Policjanci rozpoczęli poszukiwanie sprawców. Na miejscu użyto psa do tropienia śladów. Do działań policji włączyli się też strażnicy miejscy z Czerska.

Już następnego dnia około południa policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, których podejrzewali, że mogą mieć związek z tą sprawą. Dwóch 17-latków z Czerska trafiło do policyjnej izby zatrzymań. Tego samego dnia zatrzymano czterech nieletnich w wieku 14-16 lat, którzy według śledczych brali udział w tym przestępstwie.

Wczoraj wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty uszkodzenia mienia. Nieletni poniosą odpowiedzialność przed sądem rodzinnym. 17-latkom grozi od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności.

(KWP w Gdańsku / mg)

Powrót na górę strony