Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ćwiczenia policyjnych oddziałów prewencji "Modest 2014"

Data publikacji 25.04.2014

Śląscy mundurowi doskonalili swoje umiejętności w zakresie przywracania naruszonego porządku publicznego oraz działań pościgowych i poszukiwawczych w ramach ćwiczeń sztabowych pod kryptonimem „Modest 2014”. Wspólne szkolenie blisko 600 mundurowych odbyło się na stadionie klubu Piast Gliwice, gliwickim poligonie wojskowym i na lotnisku w Rudnikach.

W pierwszym dniu szkolenia mundurowi mieli do czynienia z agresywnymi kibicami, którzy naruszyli porządek w obiekcie sportowym. W tym przypadku symulacja odbyła się na stadionie klubu piłkarskiego Piast Gliwice. Policjanci uformowali szyki na trybunach oraz płycie boiska i odpierali pozorowany atak napastników z niebezpiecznymi przedmiotami. Chuliganie nie ustępowali, dlatego mundurowi oddali salwy ostrzegawcze z broni gładkolufowej, a drużyny wyznaczone do zatrzymań schwytały najbardziej agresywnych napastników.

W tym samym czasie na terenie poligonu wojskowego w Gliwicach policjanci organizowali symulowaną obławę na dwóch niebezpiecznych przestępców, ukrywających się w tamtejszych lasach. Mundurowi przeczesali teren otaczający poligon, a kiedy odnaleźli kryjówkę poszukiwanych, brawurowo przeprowadzili zatrzymanie.

Na zakończenie pierwszego dnia szkolenia pododdziały działały wspólnie w warunkach specjalnych. Aby zwiększyć realizm ćwiczeń, użyto gazu łzawiącego, który wystrzelono z ręcznych i automatycznych wyrzutni. Po tym mundurowi założyli maski ochronne i w szyku policyjnym weszli w unoszącą się chmurę gazu, aby prowadzić dalsze ćwiczenia.

W drugim dniu szkolenie przeniesiono na teren lotniska w podczęstochowskich Rudnikach. W tamtejszych lasach policjanci symulowali poszukiwania zaginionej osoby. Dzięki sprawnie przeprowadzonej akcji zaginionego odnaleziono. Kolejnym etapem ćwiczeń było przywracanie naruszonego porządku publicznego, jednak tym razem poza obiektem sportowym. Podczas działań policjantów wspierały armatki wodne, a drużyny zatrzymujące używały siatek obezwładniających.

Celem trwających dwa dni ćwiczeń było współdziałanie ze sobą policjantów na wypadek wystąpienia rzeczywistego zagrożenia. Przy okazji sprawdzona została także gotowość do działań mundurowych w nagłych sytuacjach kryzysowych. Szkolenie miało bardzo istotne znaczenie dla policjantów o krótkim stażu służby. Ćwiczenia praktyczne pozwoliły im przygotować się do działań w warunkach wystąpienia realnych niebezpieczeństw.

(KWP w Katowicach / mg)

Film Ćwiczenia policyjnych oddziałów prewencji "Modest 2014"

Opis filmu: ćwiczenia i szkolenia

Pobierz plik Ćwiczenia policyjnych oddziałów prewencji "Modest 2014" (format mp4 - rozmiar 27.93 MB)

Powrót na górę strony