Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Coroczny egzamin atestacyjny dla policyjnych koni i ich jeźdźców

Data publikacji 25.04.2014

Po raz kolejny policyjny Zespół Konny z Poznania wzorowo przeszedł atestację. Egzaminy trwały dwa dni i sprawdzały koni i jeźdźców w zakresie II stopnia atestu. Pozytywna ocena oznacza gotowość do służby w najbardziej niebezpiecznych warunkach. Na takie narażeni są policjanci zabezpieczający imprezy masowe.

Poznański Zespół Konny w Wydziale Zabezpieczenia Miasta Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu istnieje od 15 lat. Najstarszy koń służy w tej jednostce od samego początku. Obecnie w skład zespołu wchodzi 12 profesjonalnych jeźdźców i ich wierzchowce. Pod czujnym okiem instruktorów każdego dnia doskonalą swoje umiejętności, dzięki czemu uznawani są za jedną z najlepszych jednostek konnych w kraju. Swoją służbę pełnią przez cały rok.

W dniach 23-24 kwietnia br. w Kiekrzu podkom. Izabela Dobrowolska z Centrum Szkolenia Policji z Legionowa oceniała 11 policyjnych koni i jeźdźców z Poznania w zakresie II stopnia atestu. Po raz pierwszy wydawanie atestów prowadzi i nadzoruje jednostka szkoleniowa z Legionowa. Atestacja to nic innego, jak sprawdzian posłuszeństwa koni i umiejętności jeździeckich policjantów. Stopień II oznacza gotowość do służby w miejscach mocno zatłoczonych, jak np. imprezy sportowe, festyny, demonstracje czy koncerty.

Pierwszego dnia atestacji konie i ich jeźdźcy zdawali egzaminy z ujeżdżania, gdzie oceniana była precyzja wykonywania poszczególnych zadań. Kolejny dzień to próby sprawności użytkowej we współdziałaniu z Oddziałem Prewencji Policji z wykorzystaniem środków pirotechnicznych. Opanowanie zwierząt sprawdzano podczas wystrzałów z broni gładkolufowej i petard oraz głośnego zachowania pozorantów. Konie bezproblemowo przedzierały się również przez dym, formując szyki z pieszymi oddziałami. Dwudniowym egzaminom przyglądał się wrocławski konny oddział Straży Miejskiej, który przyjechał na to wydarzenie w celu szkoleniowym.

Patrole konne sprawdzają się szczególnie w zatłoczonych miejscach. Policjant siedzący na koniu jest w stanie zobaczyć więcej z wysokości niż pieszy patrol. Dzięki temu może szybciej reagować i pomagać ludziom w potrzebie. W takich sytuacjach jeden policyjny jeździec na koniu może zastąpić nawet 20 pieszych policjantów. Również rozległe wokół Poznania tereny zielone, ciężko dostępne dla radiowozów, z powodzeniem patrolowane są  przez policjantów na koniach.

(KWP w Poznaniu / mj)

Film Coroczny egzamin atestacyjny dla policyjnych koni i ich jeźdźców

Opis filmu: konie

Pobierz plik Coroczny egzamin atestacyjny dla policyjnych koni i ich jeźdźców (format mp4 - rozmiar 24.61 MB)

Powrót na górę strony