Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zlikwidowano nielegalną linię do produkcji wyrobów tytoniowych

Data publikacji 28.04.2014

Zatrzymane cztery osoby, zlikwidowana linia produkcyjna, zabezpieczone blisko 350 kilogramów tytoniu - to efekt działań przeprowadzonych wspólnie przez policjantów i celników z Kłodzka. Straty, na jakie narażony został Skarb Państwa, mogły sięgnąć ponad 170 tys. złotych. Zatrzymani odpowiedzą teraz za przestępstwo karno-skarbowe oraz naruszenie przepisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Policjanci i celnicy z powiatu kłodzkiego w wyniku wspólnie przeprowadzonej realizacji zatrzymali osoby podejrzane o nielegalną produkcję wyrobów tytoniowych oraz posiadanie tytoniu bez polskich znaków akcyzy. Zatrzymani to trzej mężczyźni w wieku 17, 21 i 45 lat oraz 43-letnia kobieta.

Do zatrzymania doszło 25 kwietnia 2014 roku. Policjanci Zespołu dw. z Przestępczością Narkotykową z Komendy Powiatowej w Kłodzku, współpracując z funkcjonariuszami Służby Celnej, ustalili, że na terenie powiatu kłodzkiego prawdopodobnie znajduje się nielegalna linia produkcyjna tytoniu. W wyniku przeprowadzonego natychmiast rozpoznania policjanci potwierdzili te podejrzenia i zlokalizowali miejsce produkcji.

Funkcjonariusze niezwłocznie przystąpili do działań, w wyniku których w jednym z obiektów mieszkalnych na terenie gminy ujawnili kompletną linię produkcyjną tytoniu. Policjanci zabezpieczyli maszynę do cięcia tytoniu, wagę, liście tytoniu oraz gotowy produkt. Funkcjonariusze ustalili także, że sprawcy w pomieszczeniach gospodarczych produkowali tytoń, który wprowadzali do obrotu bez polskich znaków akcyzy.

Policjanci sprawdzili również inne pomieszczenia użytkowane przez zatrzymanych. Podczas przeszukania strychu posesji, wykorzystując do działań psa służbowego przeszkolonego specjalnie do wyszukiwania narkotyków, znaleźli schowany w podłodze worek foliowy, w którym znajdował się susz roślinny oraz młynek do mielenia marihuany. Z zabezpieczonej przez funkcjonariuszy ilości narkotyku po podziale można byłoby przygotować blisko 20 porcji marihuany. Następnie, przeszukując piwnicę użytkowaną przez jednego z zatrzymanych, policjanci znaleźli ukryty w oponach worek z białą substancją niewiadomego pochodzenia. Obecnie specjaliści sprawdzają, czy jest to środek, którego posiadanie w myśl ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii jest zabronione.

Policjanci nadal wyjaśniają szczegółowo wszystkie okoliczności tego przestępczego procederu. Jak wstępnie oszacowano, straty na jakie narażony został Skarb Państwa z tytułu uszczuplenia podatku akcyzowego w związku z realizowanym przez podejrzanych przestępczym procederem mogły sięgnąć kwoty blisko 170 tys. złotych.

Przypomnijmy, że za posiadanie środków odurzających grozi do 3, a gdy przedmiotem przestępstwa jest ich znaczna ilość lub osiągnięcie korzyści majątkowej, nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Natomiast za przestępstwa karno-skarbowe oprócz odpowiedzialności karnej mężczyznom grożą także wysokie grzywny.

(KWP we Wrocławiu / mg)

Powrót na górę strony