Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci uczestnikami Marszu Żywych

Data publikacji 28.04.2014

W Oświęcimiu odbył się Marsz Żywych, którego przesłaniem jest oddanie hołdu ofiarom Zagłady. W Marszu uczestniczyli policjanci, na czele z Komendantem Głównym Policji nadinsp. Markiem Działoszyńskim.

Marsz Żywych to projekt edukacyjny, pod auspicjami którego przedstawiciele narodu żydowskiego z różnych krajów, głównie uczniowie i studenci, odwiedzają miejsca Zagłady, które Niemcy utworzyli podczas wojny na okupowanych ziemiach polskich. Kulminacją projektu jest przemarsz z byłego obozu Auschwitz I do byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, by uczcić pamięć ofiar Holokaustu. Marsz odbywa się tradycyjnie w Dniu Pamięci o Ofiarach Zagłady, w tym roku 28 kwietnia.

Podczas tegorocznego Marszu Żywych w sposób szczególny upamiętniona będzie zagłada węgierskich Żydów, ponieważ w 2014 roku mija 70. rocznica ich deportacji do niemieckiego obozu Auschwitz.

W marszu wzięli udział Komendant Główny Policji Izraelskiej Pan Yohanan Danino oraz Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Działoszyński, którzy odbędą także spotkanie poświęcone omówieniu między innymi kwestii współpracy bilateralnej.  

Ponadto w marszu uczestniczyli członkowie IPA i związków zawodowych polskiej Policji. Ich udział jest świadectwem pamięci o  milionach  pomordowanych w czasie II wojny światowej oraz woli, aby taka tragedia się nigdy nie powtórzyła. 

(BMWP KGP / mg)

Powrót na górę strony