Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Debata o bezpieczeństwie nad wodą

Data publikacji 29.04.2014

W Mikołajkach z inicjatywy policji, jak co roku odbyła się debata na temat bezpieczeństwa nad wodą. O spokojnym wypoczynku na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich rozmawiali przedstawiciele lokalnych władz ze służbami ratowniczymi oraz przedstawicielami ośrodków wczasowych i armatorów. Policjanci podsumowali zeszłoroczne wakacje i przedstawili przygotowanie policyjnych służb do pracy w nadchodzącym sezonie turystycznym. Spotkanie w Mikołajkach było także okazją do przekazania tamtejszym policjantom najnowocześniejszej i najszybszej łodzi, jaką dysponują policyjni wodniacy.

Debata odbyła się wczoraj o godzinie 11.00 w sali obrad Urzędu Miasta i Gminy w Mikołajkach przy ulicy Kolejowej 7.

Nadinsp. Józef Gdański Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie, nadkom. Arkadiusz Sylwestrzak Naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Olsztynie, mł. insp. Tomasz Klimek Komendant Powiatowy Policji w Mrągowie i nadkom. Robert Wierciszewski Komendant Komisariatu Policji w Mikołajkach spotkali się z przedstawicielami lokalnych władz samorządowych, ratownikami z Mazurskiej Stacji Ratownictwa Okartowo, Mazurskiego WOPR, przedstawicielami ośrodków wczasowych skupionych wokół Mikołajek, Mazurskiego Klubu Żeglarskiego, Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Giżycku, Żeglugi Mazurskiej, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Giżycku i Straży Rybackiej, aby rozmawiać o bezpieczeństwie nad wodami i wspólnych metodach dbania o nie.

Przedsięwzięcie miało przede wszystkim na celu poznanie opinii i oczekiwań uczestników spotkania oraz wypracowanie propozycji rozwiązań, które będą skutkować wzrostem poczucia bezpieczeństwa nad wodą zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów.

Spotkanie było okazją do zapoznania służb ratowniczych i porządkowych z nowymi przepisami obowiązującymi w prawie wodnym oraz wypracowania wspólnych działań mających wpływ na bezpieczeństwo w ruchu wodnym. Podczas debaty obowiązujące akty prawne omówił Tadeusz Zdanowicz, dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Giżycku oraz Andrzej Żukowski, dyrektor Rejonowego Zarządu Gospodarki Wodnej w Giżycku. Natomiast asp. szt. Andrzej Jaźwiński omówił zdarzenia na wodach w rejonie Mikołajek podczas zeszłorocznego sezonu.

Wnioski wyciągnięte z tych działań posłużą do wypracowania metod powiadamiania o zagrożeniach i procedur niezbędnych do kierowania akcją ratowniczą. Nadkom. Arkadiusz Sylwestrzak Naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Olsztynie przedstawił także przygotowanie policyjnych służb do pracy w nadchodzącym sezonie turystycznym.

Nowoczesna łódź z 200-konnym silnikiem

Wizyta w Mikołajkach była także okazją do przekazania tamtejszym policjantom nowoczesnej łodzi Sportis 6200/K z 200-konnym silnikiem zaburtowym. Została ona zakupiona przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Łódź posiada benzynowy silnik o mocy 200 koni mechanicznych, pozwalający osiągnąć prędkość przekraczającą 80 km/h. Jej budowa zapewnia dużo większą stabilność niż inne jednostki pływające, co zdecydowanie wpłynie na bezpieczeństwo pełniących służbę na jej pokładzie policjantów. Wpłynie to również na bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą. Dzięki nowemu nabytkowi mikołajscy policjanci będą mogli dotrzeć do potrzebujących dużo szybciej. Łódź wyposażona jest w przestronną, ogrzewaną kabinę mogącą pomieścić 4 dorosłe osoby. Przeszklona kabina zapewnia doskonałą widoczność z każdej perspektywy. Jednostka pływająca ma wbudowaną echosondę, która pozwoli wpłynąć w miejsca dotychczas niedostępne. Łódź wyposażono również w środki ratunkowe, m.in. koła ratunkowe, rzutki ratunkowe z linką, zestaw atestowanych kamizelek oraz środki łączności, sygnały świetlne i dźwiękowe. Wraz z łodzią do Mikołajek  trafi przyczepka podłodziowa, która ułatwi transport i wodowanie.

Łączny koszt zakupu wyniósł 250 tys. złotych.

Nowa łódź na wody wypłynie wraz z rozpoczęciem sezonu. Z uwagi na to, że w ostatnim czasie na szlaku przybywa łodzi i kajaków, po raz pierwszy policyjni wodniacy dbać będą o bezpieczeństwo wypoczywających nad rzeką Krutynią. Do tego posłuży im  łódź motorowa typu R-3 z płaskim dnem. Policjanci zapowiadają wspólne służby z Inspektorami Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Giżycku. Wspólnie sprawdzać będą realizację obowiązujących przepisów przez armatorów i sterników łodzi. Natomiast razem ze strażnikami Mazurskiego Parku Krajobrazowego pilnować będą czy nie są łamane przepisy dotyczące ochrony przyrody i środowiska.

W tym roku łodzie lekkie kat. R-3 zakupione z funduszy unijnych trafią jeszcze do Gołdapi i Ostródy. W sumie od pierwszego dnia maja warmińsko–mazurscy funkcjonariusze policji wodnej będą mieli do dyspozycji:
- 20 łodzi ciężkich kategorii R-2,
- 5 łodzi lekkich kategorii R-3,
- 1 poduszkowiec.
 

1 maja - pierwsze służby policyjnych wodniaków

Właśnie 1 maja policjanci z 11 komend z Warmii i Mazur - w Braniewie, Elblągu, Ełku, Giżycku, Iławie, Mrągowie, Olecku, Olsztynie, Ostródzie, Piszu, Węgorzewie rozpoczną służbę na wodach i terenach przywodnych.

W gotowości jest 40 policyjnych wodniaków, którzy jak co roku przed sezonem w marcu br. w WSPol w Szczytnie przeszli szkolenie z zakresu umiejętności ratownictwa wodnego, udzielania pierwszej pomocy oraz z zakresu przepisów obowiązujących na wodach i terenach przywodnych.

Po raz kolejny rusza Wojewódzka Koordynacja Służby na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich

W 2014 r. w dalszym ciągu będzie funkcjonowała Wojewódzka Koordynacja Służby na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Obejmuje ona utworzenie patroli pełniących służbę od świtu do zmierzchu z wykorzystaniem sił oraz środków transportu na terenach podległych komendom Policji w Węgorzewie, Giżycku, Mrągowie i Piszu. Szlak Wielkich Jezior Mazurskich jest traktowany jak droga. I służba na nim, jak np. na drogach krajowych, jest dyslokowana nie lokalnie, ale centralnie, z poziomu KWP w Olsztynie. Policjanci z czterech jednostek będą pełnić służbę na podstawie jednego grafiku, który przy współpracy z komendami będzie każdorazowo sporządzany w Wydziale Prewencji KWP w Olsztynie.

Z doświadczenia ubiegłych lat wynika, że utworzenie czterech patroli pełniących służbę na szlaku od świtu do zmierzchu przyczynia się m.in. do:
- zwiększenia częstotliwości przebywania patroli na danym odcinku szlaku,
- szybszej reakcji na zdarzenie,
- szybszego podjęcia działań ratunkowych,
- udzielania wsparcia w sytuacjach tego wymagających, itp.

Co najważniejsze, od czasu funkcjonowania Wojewódzkiej Koordynacji Służby na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich nikt tam nie utonął.

Wsparcie Oddziału Prewencji Policji

Od 1 lipca do 30 sierpnia 2014 r. do jednostek terenowych, na terenie których spodziewany jest największy ruch turystyczny, zostaną skierowani funkcjonariusze OPP KWP w Olsztynie (prawdopodobnie około 30 funkcjonariuszy).

Służby ze strażą rybacką, WOPR-em

Do służby kierowane będą również dodatkowe patrole, w których uczestniczyć będą przedstawiciele innych podmiotów pozapolicyjnych mających w zakresie swoich właściwości podejmowanie działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa, ratownictwa na wodach oraz ekologii.

Edukacja na rzecz wakacyjnego bezpieczeństwa

Policjanci, jak co roku będą prowadzić szereg działań edukacyjnych związanych z bezpiecznym wypoczynkiem nad wodą. Niestety podczas ubiegłorocznych wakacji utonęło aż 27 osób (17 osób  w 2012 r.). Wszyscy to mężczyźni, z czego 23 to osoby powyżej 30 roku życia. Głównymi przyczynami utonięć były najczęściej nieostrożność, brawura, brak umiejętności pływania, nieostrożne zachowanie na jednostkach pływających oraz alkohol.  Dlatego też działania podejmowane przez policjantów będą koncentrować się na tej grupie docelowej.

Podczas wakacji 2013 roku nie odnotowano utonięć osób nieletnich. Przypomnijmy, że policjanci z Warmii i Mazur, po analizie przypadków utonięć, przez kilka ostatnich lat prowadzili kampanię „Człowiek nie korek” adresowaną właśnie do młodzieży.

(KWP w Olsztynie / mj)

Film Debata o bezpieczeństwie nad wodą

Opis filmu: bezpieczna woda, policja wodna

Pobierz plik Debata o bezpieczeństwie nad wodą (format mp4 - rozmiar 15.7 MB)

Powrót na górę strony