Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zatrzymali fałszerzy kart

Data publikacji 30.04.2014

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą rzeszowskiej komendy zatrzymali trzech obywateli Bułgarii podejrzanych o montaż na jednym z bankomatów w Rzeszowie nakładki przechwytującej dane z kart bankomatowych. Policjanci wyjaśniają teraz szczegóły ataku skimmingowego.

Policjantów zawiadomił pracownik banku. Ktoś zainstalował urządzenie na bankomacie w centrum miasta. Okazało się, że jest to listwa z miniaturową kamerą. Na miejscu funkcjonariusze ujawnili, że sprawcy założyli również na otworze wrzutowym czytnik kart magnetycznych. Policjanci zabezpieczyli miejsce zdarzenia oraz rozpoczęli poszukiwania sprawców. Cztery godziny później funkcjonariusze zatrzymali trzech podejrzanych mężczyzn. Okazali się nimi obywatele Bułgarii w wieku 23, 27 i 35 lat. Mężczyźni trafili do policyjnego aresztu.

Na podstawie zebranego materiału usłyszeli zarzuty przygotowania do fałszowania środków płatniczych w postaci kart bankomatowych. Sąd Rejonowy w Rzeszowie zastosował wobec zatrzymanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Pod koniec ubiegłego roku w Rzeszowie doszło już do takiego ataku. W niedzielę przestępcy spróbowali ponownie. Tym razem szybko ujawniono przestępstwo, a policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą zatrzymali podejrzanych.

Funkcjonariusze przypominają o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z bankomatów. Wprowadzając numer pin, zawsze należy zasłonić dłonią klawiaturę. Trzeba również zwrócić uwagę na wszelkie elementy, które nie są wyposażeniem urządzenia, np. odstające lub doczepione. Jeżeli coś w wyglądzie bankomatu wzbudzi nasze podejrzenia, należy zaniechać operacji i niezwłocznie powiadomić policjantów. 

(KWP w Rzeszowie / mg)

Powrót na górę strony