Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani za handel narkotykami

Data publikacji 30.04.2014

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Narkotykową zielonogórskiej komendy ustalili i zatrzymali czterech mężczyzn, którzy posiadali znaczne ilości narkotyków - haszyszu o łącznej czarnorynkowej wartości 150 tysięcy złotych. Wszyscy zostali aresztowani przez sąd na okres trzech miesięcy.

Policjanci Wydziału dw. z Przestępczością Narkotykową zielonogórskiej komendy uzyskali informację o tym, że młody zielonogórzanin posiada w swoim mieszkaniu 600 gramów haszyszu oraz 11 sadzonek konopi indyjskich. Pod ustalonym adresem zastano, a następnie zatrzymano 21-letniego Oskara M. Podczas przeszukania jego mieszkania ujawniono wymienione środki odurzające, a ponadto 78 gramów suszu roślinnego, ścięte liście konopi indyjskich, wagę elektroniczną, woreczki strunowe, młynki oraz pieniądze. Sadzonki konopi indyjskich rosły w przygotowanej specjalnie na te potrzeby szafie. Doprowadzone do niej było oświetlenie, nawiew powietrza oraz nawilżanie. Ustalono, że haszysz pochodzi z rozboju dokonanego przy użyciu broni palnej na terenie jednej z podnowosolskich miejscowości.

Po przesłuchaniu zatrzymanego Oskara M., a następnie zapoznaniu z zebranym materiałem dowodowym Prokuratora Rejonowego - Kierownika Wydziału Śledztw Prokuratury Rejonowej w Zielonej Górze, podjęto decyzję o niezwłocznym zatrzymaniu kolejnych osób mających związek z tą sprawą. Tego samego dnia w godzinach popołudniowych policjanci pojechali do wspomnianej miejscowości, gdzie zatrzymano dwóch mężczyzn, 21-letniego Przemysława Z. oraz 25-letniego Damiana Z. Po przeszukaniu miejsca zamieszkania zabezpieczono u pierwszego z zatrzymanych ponad 110 gramów haszyszu, a u drugiego 1575 gramów tego narkotyku oraz wagę elektroniczną, młynki i woreczki strunowe.

W tej sprawie zebrano szeroki materiał dowodowy potwierdzający fakt, że Damian Z. dokonał przemytu wewnątrzwspólnotowego znacznej ilości narkotyków o łącznej wartości czarnorynkowej nie mniejszej niż 100 tysięcy złotych, co odpowiada co najmniej 2,5 kg haszyszu. Mężczyzna wwiózł te narkotyki na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej celem wprowadzenia ich do obrotu. Łącznie policjanci przedstawili mu pięć zarzutów, które dotyczą złamania przepisów Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Są to m.in.: posiadanie znacznej ilości środka odurzającego w postaci haszyszu, czym czynił przygotowania do wprowadzenia ich do obrotu, uczestnictwo w obrocie znaczną ilością narkotyków o łącznej wartości czarnorynkowej nie mniejszej niż 45 tysięcy złotych, jak również zarzut wewnątrzwspólnotowego wwozu narkotyków o wartości nie mniejszej niż 100 tysięcy złotych na teren naszego kraju. Natomiast Przemysław Z. usłyszał zarzuty posiadania znacznej ilości narkotyków (ponad 110 g) celem osiągnięcia korzyści majątkowych, czym czynił przygotowania do wprowadzenia ich do obrotu oraz zarzut uczestnictwa w obrocie narkotykami w ilości 50 gramów, które wcześniej przekazał innej osobie za cenę nie niższą niż 600 złotych.

Następstwem wszystkich opisanych wyżej działań policjantów jest ustalenie kolejnej osoby mającej związek z rozbojem przy użyciu broni palnej. 24 kwietnia 2014 r. zatrzymano 21-letniego Damiana L. Jak ustalono, mężczyzna ten wspólnie z Oskarem M. groził Damianowi Z. pozbawieniem życia przy użyciu broni palnej, doprowadził do stanu bezbronności Damiana Z., a następnie zabrał mu 980 gramów narkotyku (haszyszu) o łącznej wartości czarnorynkowej ponad 39 tysięcy złotych. W stosunku do wszystkich zatrzymanych osób, po zebraniu materiału dowodowego policjanci, za pośrednictwem Prokuratury Rejonowej w Zielonej Górze, wystąpili z wnioskiem do sądu o zastosowanie tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Sąd po zapoznaniu się z treścią wniosku oraz zebranym materiałem dowodowym, przychylił się do wniosku i zastosował wspomniany środek zapobiegawczy w stosunku do wszystkich mężczyzn zatrzymanych w tej sprawie.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Pod nadzorem Kierownika Wydziału Śledztw Prokuratury Rejonowej w Zielonej Górze planowane są kolejne czynności związane z wyjaśnieniem wszystkich wątków tego śledztwa. Za tego typu przestępstwa mężczyznom może grozić kara nie mniejsza niż 3 lata pozbawienia wolności.

(KWP w Gorzowie Wlkp. / mj)

Film Zatrzymani za handel narkotykami


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Zatrzymani za handel narkotykami (format flv - rozmiar 14.95 MB)

Powrót na górę strony