Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ćwiczenia służb na miejscu wypadku masowego

Data publikacji 02.05.2014

Policjanci pracowali na miejscu wypadku masowego, do którego doszło na krajowej 16 w okolicach miejscowości Borki Wielkie. W zdarzeniu udział brał autobus przewożący ludzi, 8 samochodów osobowych i samochód ciężarowy. 11 osób zginęło, a 44 zostały ranne. Ze wstępnych ustaleń wynika, że przyczyną wypadku było niedostosowanie przez jednego z uczestników prędkości do warunków drogowych. Na szczęście to tylko scenariusz ćwiczeń zorganizowanych w celu doskonalenia współdziałania służb w sytuacjach kryzysowych.

30 kwietnia około godz. 11.00 policjanci zostali poinformowani o wypadku, do którego doszło na drodze krajowej nr 16 w okolicach miejscowości Borki Wielkie. Z pierwszych otrzymanych  informacji wynikało, że w wypadku brał udział autobus, samochody osobowe oraz samochód ciężarowy - wywrotka przewożąca piasek.

Na miejsce wypadku masowego wysłane zostały patrole ruchu drogowego i prewencji.  Policjanci w pierwszej kolejności wraz ze służbami ratowniczymi udzielali pierwszej pomocy poszkodowanych. W tym samym czasie inni funkcjonariusze zabezpieczali miejsce wypadku, blokowali drogę, jednocześnie organizując objazdy. Miało to na celu umożliwienie bezproblemowego dojazdu służbom ratowniczym. Na miejsce przyjechał również policyjny ambulans monitoringu wizyjnego, który dzięki zamontowanym nowoczesnym kamerom stanowił dodatkowe pary oczu dla ratowników.

Patrole prewencji przeszukiwały pobliski teren  w celu sprawdzenia, czy żaden z poszkodowanych w wyniku szoku nie oddalił się z miejsca wypadku. Na miejscu strażacy uwalniali z zakleszczonych pojazdów kolejnych rannych.

Z pierwszych ustaleń pracujących na miejscu zdarzenia policjantów wynika, że wypadek rozpoczął się od zderzenia samochodu osobowego z autobusem, który częściowo wjechał do rowu. Z powodu niezachowania należytej odległości od poprzedzających pojazdów kolejne auta najechały na siebie. W wyniku wypadku 11 osób zginęło, a 44 zostały ranne. Poszkodowani zostali przewiezieni do okolicznych szpitali.

Na szczęście opisane wydarzenia odbyły się w ramach ćwiczeń sztabowych, które na celu miały doskonalenie współpracy służb w sytuacji kryzysowych.

W ćwiczeniach udział wzięło blisko 40 policjantów, 133 ratowników PSP, OSP i medycznych.

(KWP w Olsztynie / mj)

Film Ćwiczenia służb na miejscu wypadku masowego

Pobierz plik Ćwiczenia służb na miejscu wypadku masowego (format mp4 - rozmiar 7.11 MB)

Powrót na górę strony