Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wileńscy policjanci na ulicach Warszawy

Data publikacji 03.05.2014

Czteroosobowa delegacja wileńskich policjantów przebywająca z kilkudniową wizytą w Komendzie Stołecznej Policji uczestniczyła w zabezpieczeniu meczu piłkarskiego o Puchar Polski na Stadionie Narodowym. Pobyt zagranicznych gości jest wynikiem ustaleń Komendanta Stołecznego Policji dokonanych podczas tegorocznej Konferencji Szefów Policji Stolic Państw Nadbałtyckich, która odbyła się w Tallinie.

Wizyta litewskich policjantów służby patrolowej w Warszawie odbywa się na zaproszenie Komendanta Stołecznego Policji nadinsp. Dariusza Działo, który podczas lutowej Konferencji Szefów Policji Stolic Państw Nadbałtyckich w Tallinie zaproponował wymianę stażową pomiędzy wileńskimi i warszawskimi policjantami.

Wileńscy funkcjonariusze od kilku dni przyglądają się pracy stołecznej komendy, biorąc czynny udział w służbach patrolowych na ulicach Warszawy. Wczoraj w umundurowaniu służbowym pojawili się na największym sportowym obiekcie, gdzie został rozegrany mecz piłkarski o Puchar Polski. Litewscy funkcjonariusze mieli okazję obserwować przebieg zabezpieczenia na terenie Stadionu Narodowego, a następnie wraz z wywiadowcami Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego KSP brali udział w zabezpieczeniu jego okolic.

Dzisiaj litewscy policjanci wraz z warszawskimi funkcjonariuszami będą kontynuować patrole w Śródmieściu. Pełnią służbę w umundurowaniu bez środków przymusu bezpośredniego i występują w roli obserwatorów. Będą przyglądać się pracy stołecznych policjantów podczas wykonywania czynności służbowych związanych z zabezpieczeniem uroczystości i imprez podczas obchodów Święta Konstytucji 3 Maja.

Z delegacją wileńskich policjantów spotkał się Komendant Stołeczny Policji nadinsp. Dariusz Działo, a także Prezydent m st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

W pierwszym dniu pobytu w Polsce policjanci z Wilna zapoznali się z pracą Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego Komendy Stołecznej Policji. Odwiedzili ogniwo konne mieszczące się na warszawskim Targówku. Obejrzeli krótki pokaz umiejętności patroli konnych, mieli także okazję przyjrzeć się umundurowaniu służbowemu konia i policyjnego jeźdźca używanego w czasie zabezpieczania imprez masowych. Podczas wizytowania siedziby WWP obejrzeli szkolenie przewodników psów służbowych.

Szczególne zainteresowanie zagranicznych gości wzbudziła organizacja i szybkość działania operatorów telefonu alarmowego 997. W Stołecznym Stanowisku Kierowania mieszczącym się w siedzibie Komendy Stołecznej Policji obejrzeli salę monitoringu miejskiego i poznali zasady pracy sztabu stołecznej Policji.

Czteroosobowa delegacja litwińskich policjantów składa się z trzech funkcjonariuszy i jednej funkcjonariuszki. Oficjalnym językiem wymiany stażowej jest język polski.

KSP / ik

Powrót na górę strony