Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zarzuty dla organizatora pielgrzymki

Data publikacji 04.05.2014

W minioną sobotę policjanci z Częstochowy zatrzymali 56-letniego mężczyznę - organizatora pielgrzymki do Watykanu. Zatrzymany usłyszał już zarzut oszustwa związanego z organizacją wyjazdu. Wczoraj, zastosowano wobec niego środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego.

Jak wskazują wstępne ustalenia policjantów, już kilka miesięcy temu 56-letni  mężczyzna podjął się organizacji wyjazdu do Watykanu w związku z kanonizacją Jana Pawła II. Osoby, które wyraziły chęć uczestnictwa w pielgrzymce, wpłacały pieniądze - od 250 do 300 złotych - za przejazd i pobyt na uroczystościach.

Pieniądze zbierali liderzy grup, którzy przekazywali je organizatorowi. Ustalenia śledczych wskazują, iż swój udział zadeklarowało kilkaset osób.  Grupa ta dotarła do Częstochowy, gdzie  na Jasnej Górze mieli pomodlić się przed wyjazdem.

Po modlitwie, organizator miał zapewnić przejazd pociągiem do Rzymu. Jak się jednak okazało, transport ten nie był zorganizowany, a pielgrzymom nie zapewniono także transportu zastępczego w postaci autokarów. Wobec takiej sytuacji, około 50  pielgrzymów zrezygnowało z wyjazdu, a pozostała część  - około 150 - wyjechało dzięki pomocy innych osób i instytucji.

Wezwani na miejsce policjanci, wyjaśniając sprawę zatrzymali 56-letniego organizatora pielgrzymki. Zawiadomienie o przestępstwie złożyły w tej sprawie cztery osoby, jednak  liczba zgłaszających się oszukanych może być dużo większa. W minioną sobotę, 56-latek usłyszał zarzut oszustwa polegającego na wprowadzeniu w błąd nieustalonej jeszcze liczby osób, co do zamiaru i możliwości wywiązania się z  oferty zorganizowania pielgrzymki do Watykanu, doprowadzając je do utraty pieniędzy  wpłaconych  tytułem wyjazdu.

Wczoraj, decyzją prokuratora, wobec podejrzanego zastosowano środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego.

KWP Katowice / ik

Powrót na górę strony