Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Handlarze bronią w rękach Policji

Data publikacji 06.05.2014

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego zatrzymali 4 osoby zajmujące się nielegalnym handlem bronią i amunicją. Funkcjonariusze zabezpieczyli kilkanaście sztuk różnych rodzajów broni, jej elementy oraz tysiące sztuk amunicji. Dwóch zatrzymanych trafiło do aresztu.

W poniedziałek 28 kwietnia 2014 r. w godzinach dopołudniowych policjanci CBŚ KGP wkroczyli na teren kilku posesji w Wielkopolsce i w województwie łódzkim. W trakcie przeszukań ujawnili i zabezpieczyli 19 jednostek broni palnej oraz amunicję różnego kalibru o łącznej czarnorynkowej wartości przekraczającej 35 tys. złotych. W sumie zatrzymano 4 osoby. Sąd w Ostrowie Wielkopolskim zadecydował o aresztowaniu dwójki z nich.

Zatrzymania są wynikiem kilkumiesięcznej pracy. To duża realizacja, w której udział wzięło 90 osób z Centralnego Biura Śledczego, Służby Celnej, Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu i Komendy Powiatowej Policji w Rawiczu. Wykorzystano także specjalnie przeszkolonego psa. Jak się okazało, przestępcy przygotowali wymyślne schowki do przechowywania broni i amunicji. Wskazuje to m.in. na charakter procederu - przestępcza działalność zatrzymanych stanowiła ich stałe źródło dochodu. Handlowali bronią, jej elementami oraz amunicją. Służby celne zabezpieczyły ok. 20 litrów spirytusu i 142 paczki papierosów różnych marek bez polskich znaków akcyzy. Łączna wartość uszczuplenia VAT to 2680 zł.

Zabezpieczone jednostki broni to 9 karabinków wraz z tłumikami, 7 szt. broni myśliwskiej oraz 3 pistolety, a także 36 elementów broni w postaci luf, zamków i szkieletów broni. Śledczy ujawnili też 2 tys. sztuk amunicji różnego kalibru. Tłumiki zastosowane w broni jednoznacznie wskazują na charakter w jakim broń była lub mogła być wykorzystywana. Biegli ustalą czy broń nie posłużyła w przeszłości do popełnienia przestępstwa.

Sprawę nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim. Zatrzymani usłyszeli zarzuty posiadania oraz handlu bronią i amunicją. Grozi im do 10 lat więzienia. Obecnie na wniosek prokuratury Ostrowski Sąd wobec dwójki podejrzanych zastosował tymczasowy areszt na trzy miesiące.

(KWP w Poznaniu / mw)

Film Handlarze bronią w rękach Policji

Pobierz plik Handlarze bronią w rękach Policji (format mp4 - rozmiar 15.94 MB)

Powrót na górę strony