Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pseudokibice usłyszeli zarzuty

Data publikacji 07.05.2014

Do 10 lat więzienia grozi napastnikom, którzy w minioną sobotę zaatakowali samochody kibiców Promienia Żary. Policja wspólnie z prokuraturą zatrzymała już pięciu uczestników zajścia. Wszyscy usłyszeli zarzuty, trzech zostało już aresztowanych, a do sądu kierowane są kolejne wnioski.

Nie unikną odpowiedzialności napastnicy, którzy w minioną sobotę /03.05/, zamaskowani kominiarkami i uzbrojeni w kije, przypuścili atak na kolumnę pojazdów, jakimi na mecz do Prochowic zmierzali kibice Promienia Żary. W wyniku agresji grupy około 50 pseudokibiców uszkodzone zostały samochody sympatyków żarskiej drużyny oraz nieoznakowany radiowóz Policji. Dwaj funkcjonariusze z komendy w Żarach, którzy będąc świadkami zajścia starali się powstrzymać agresywny tłum, chroniąc życie zaatakowanych osób i własne, zmuszeni byli oddać strzały ostrzegawcze z broni służbowej.

Już w trakcie zdarzenia policjanci powstrzymując pseudokibiców przed dalszą agresją, usiłowali zatrzymać najbardziej agresywnych z nich. W bezpośrednim pościgu ujęty przez Policję został 22-latek, a czterech kolejnych młodych mężczyzn zatrzymano w wyniku dalszych działań. W prowadzonych aktualnie czynnościach biorą udział zarówno policjanci z jednostki w Żarach, jak i z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Żarach.

Wszystkim zatrzymanym przedstawiono już zarzuty dokonania czynnej napaści na funkcjonariuszy z użyciem niebezpiecznych narzędzi, uszkodzenia mienia oraz udziału w zbiegowisku mającym na celu dokonanie zamachu. Podejrzanym grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

We wtorek /06.05/ decyzją Sądu Rejonowego w Żarach pierwszy z podejrzanych został aresztowany na trzy miesiące, a prokurator skierował kolejny wniosek o aresztowanie.

Policja wraz z Prokuraturą Rejonową w Żarach podejmuje zdecydowane działania mające na celu ustalenie, zatrzymanie i pociągnięcie do odpowiedzialności wszystkich uczestników sobotniego zajścia. Opisany przypadek jest pierwszym tego typu zdarzeniem w regionie lubuskim, a jedynie konsekwentne kroki służb mogą zapobiec podobnym incydentom.

* * *

Dwóch kolejnych pseudokibiców, zatrzymanych przez Policję po sobotnich wydarzeniach podczas przejazdu sympatyków piłkarskiej drużyny „Promień” Żary, aresztowanych zostało przez sąd. Wszyscy zatrzymani do tej pory mężczyźni odpowiedzą za czynną napaść na policjantów, zniszczenie mienia oraz udział w zbiegowisku mającym na celu dokonanie zamachu.

Sąd Rejonowy w Żarach, po zapoznaniu z aktami zgromadzonymi przez śledczych, poparł złożony przez Prokuraturę Rejonową wniosek i zastosował wobec dwóch kolejnych uczestników sobotniego zajścia trzymiesięczny areszt. Posiedzenie sądu, które rozpoczęło się dziś w południe, miało za zadanie zweryfikowanie dotychczasowych ustaleń w sprawie i zabezpieczenie dalszego toku postępowania. Z uwagi na fakt, iż czynności realizowane wspólnie przez policjantów i prokuratora zmierzają do ustalenia, zatrzymania i przedstawienia zarzutów wszystkim odpowiedzialnym za udział w weekendowym incydencie, sędzia nie miał wątpliwości co do takiej decyzji.

(KWP w Gorzowie Wlkp. / mj)

Powrót na górę strony