Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nielegalnie produkował alkohol

Data publikacji 08.05.2014

Strzeleccy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Urzędu Celnego w Opolu zabezpieczyli około 2 tys. litrów wyrobów spirytusowych i półproduktów do wyrobu alkoholu. Nielegalną produkcję funkcjonariusze ujawnili na jednej z posesji w gminie Leśnica. Na miejscu zatrzymano 62-letniego mężczyznę, podejrzanego o trudnienie się przestępczym procederem. Grozi mu kara nawet do 1 roku pozbawienia wolności.

Policjanci z Zespołu do Walki z Przestępczością Gospodarczą strzeleckiej komendy oraz z Posterunku Policji w Leśnicy na podstawie posiadanych informacji operacyjnych, wraz z funkcjonariuszami Urzędu Celnego w Opolu, wytypowali posesję w gminie Leśnica, na której, jak wynikało z ustaleń, mogły być wytwarzane nielegalne wyroby spirytusowe.

W poniedziałek (5 maja br.), po wejściu pod wskazany adres, w pomieszczeniu gospodarczym funkcjonariusze ujawnili aparaturę do produkcji wyrobów spirytusowych. Ponadto w trakcie przeszukania znaleźli m.in. szklane butle, słoiki, butelki, kanistry, w których znajdował się wytworzony już alkohol oraz półprodukty do jego dalszego wyrobu. W sumie funkcjonariusze zabezpieczyli około 2 tys. litrów wyrobów spirytusowych i półproduktów oraz akcesoria do ich produkcji. By dokładnie ustalić skład chemiczny zabezpieczonych substancji funkcjonariusze Urzędu Celnego pobrali próbki płynów do analizy laboratoryjnej.

Na miejscu funkcjonariusze zatrzymali 62-letniego mężczyznę. Zebrany przez funkcjonariuszy materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie mu zarzutu nielegalnej produkcji oraz wprowadzenia do obrotu wyrobów alkoholowych. Mężczyzna odpowie również przed sądem za narażenie Skarbu Państwa na straty z tytułu nieopłaconej akcyzy, które szacowane są na około 22 tys. złotych.

Zgodnie z „Ustawą o wyrobie napojów spirytusowych” każdy, kto bez wymaganego wpisu do rejestru wyrabia lub rozlewa napoje spirytusowe, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Powrót na górę strony