Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kurs INTERPOLU dot. zwalczania aktów terroru z użyciem substancji chemicznych

Data publikacji 08.05.2014

W Warszawie trwa organizowany przez INTERPOL i Biuro Międzynarodowej Współpracy Policji KGP kurs ekspercki z zakresu zapobiegania i zwalczania przestępczości o charakterze terrorystycznym z użyciem substancji chemicznych.

Kurs rozpoczęty 6 maja wszedł w fazę praktyczną, podczas której eksperci z różnych krajów europejskich mieli możliwość zapoznania się m.in.: z technicznymi aspektami sprawy „Breivica” przedstawianymi przez Policję norweską. Charakterystycznym jej elementem był fakt, iż oprócz spowodowania śmierci kilkudziesięciu osób na wyspie Utoya, sprawca był w stanie w „domowy” sposób sporządzić i zdetonować w środku Oslo 950-kilogramową bombę.  

Wczoraj swoje wystąpienie mieli przedstawiciele Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP. Biuro w szerokim spektrum swoich regulaminowych zadań ma także zwalczanie szeroko pojętych aktów terroru z użyciem substancji radioaktywnych chemicznych i biologicznych czyli tzw. CBRN. Uzupełnieniem ciekawej prezentacji był pokaz wyposażenia, którym dysponują funkcjonariusze BOA. W pierwszej kolejności zaprezentowano pojazd znajdujący się na wyposażeniu jednostki. Uczestnikom kursu zaprezentowano działanie poszczególnych urządzeń/detektorów zamontowanych na pojeździe, które m.in. umożliwiają szybkie i dyskretne wykrywanie poszczególnych źródeł promieniowania. Następnie przedstawiono różnorodny ekwipunek nasobny zabezpieczający policjantów biorących udział w działaniach, gdzie mogą być oni narażeni na promieniowanie radiologiczne. Podczas pokazu była możliwość zarówno przetestowania działania poszczególnych urządzeń czy też przymierzenia części ekwipunku policyjnego, zaś policjanci z BOA chętnie służyli pomocą oraz dzielili się swoją profesjonalną wiedzą.

Uwzględniając obecną sytuację na świecie, wykorzystanie przez terrorystów substancji i materiałów CBRNE staje się coraz bardziej realne i może dotknąć każdy rejon świata, każde państwo. W związku z tym organa ścigania oraz odpowiednie instytucje muszą dysponować zarówno specjalistyczną wiedzą, jak i odpowiednim sprzętem, tak aby skutecznie przewidywać i zapobiegać ewentualnym zagrożeniom terrorystycznym z użyciem substancji nie tylko chemicznych.

Źródło: BMWP KGP

Powrót na górę strony