Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Fałszowali dokumentację, przywłaszczali majątki

Data publikacji 09.05.2014

Policjanci Wydziału do spraw Odzyskiwania Mienia Komendy Stołecznej Policji wspierani przez Wydział Realizacji KSP oraz funkcjonariuszy z innych wydziałów, przeprowadzili realizację śledztwa dotyczącego przestępczej działalności grupy osób zajmujących się przywłaszczaniem praw majątkowych do nieruchomości zlokalizowanych na terenie Warszawy, poprzez posługiwanie się podrobioną dokumentacją stwierdzającą prawa własności.

Grupa była rozpracowywana przez wydział do spraw odzyskiwania mienia przy wsparciu Wydziału Wywiadu Kryminalnego KSP od dłuższego czasu. Pozwoliło to na jej bieżące monitorowanie i zatrzymanie sprawców na gorącym uczynku usiłowania sprzedaży kolejnych trzech działek o rynkowej wartości około 2 mln zł.

Działania zostały przeprowadzone równolegle w kilku miejscowościach i doprowadziły do zatrzymania 7 osób w tym organizatora i dwóch jego najbliższych współpracowników. Prokurator Prokuratury Okręgowej w Warszawie nadzorujący śledztwo ogłosił zarzuty fałszowania, wyłudzenia i użycia poświadczenia nieprawdy, przywłaszczenia oraz oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości. Pięciu zatrzymanych usłyszy również zarzuty prania brudnych pieniędzy z art. 299 KK.

Uzyskiwane milionowe korzyści były legalizowane poprzez fikcyjne transakcje zakupu i sprzedaży nieruchomości, inwestycje w posiadłości zakupione na podstawione osoby lub lokowane na ich rachunkach.

Szczególny nacisk Wydział do spraw Odzyskiwania Mienia Komendy Stołecznej Policji położył na ustalenie składników majątkowych podejrzanych oraz uzyskanych z przestępczej działalności korzyści, których wartość wstępnie szacuje się na kwotę przekraczająca 3,5 mln zł.

Z materiału dowodowego wynika, że grupa działała co najmniej od około 4 lat i doprowadziła do sprzedaży nawet kilkunastu  nieruchomości na terenie Warszawy i okolic. Organizator i jego najbliższy współpracownik zostali tymczasowo aresztowani na okres 3 miesięcy.

Sprawa ma charakter rozwojowy, przewidziane są dalsze zatrzymania.

(KSP / mj)

Film Fałszowali dokumentację, przywłaszczali majątki

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Fałszowali dokumentację, przywłaszczali majątki (format flv - rozmiar 8.95 MB)

Powrót na górę strony