Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zabezpieczyli nielegalne nagrania

Data publikacji 09.05.2014

Krakowscy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą zabezpieczyli w sklepie z akcesoriami do gier komputerowych nielegalny sprzęt oraz pirackie nagrania. Straty firm wynoszą ponad 200 tys. złotych.

Policjanci wydziału zwalczającego przestępczość gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Krakowie na podstawie uzyskanych informacji ustalili, że w jednym ze sklepów mającym siedzibę w centrum miasta, handlującym konsolami do gier oraz programami i filmami DVD może być nielegalne oprogramowanie.

7 maja policjanci podczas przeszukania pomieszczeń sklepu ujawnili laptopa oraz komputer PC wraz z 6 szeregowo podłączonymi nagrywarkami. Istniało uzasadnione podejrzenie, że na dyskach twardych zapisane są programy służące do obchodzenia zabezpieczeń konsol do gier, a także same gry w formatach nie stosowanych leganie przez producentów. Zabezpieczono także ponad 600 pirackich płyt CD, akcesoria do konsol z nielegalnie naniesionymi znakami towarowymi, a także urządzenie służące do obchodzenia technicznych zabezpieczeń konsol do gier i 2 pendrivy.

Podczas przeszukania mieszkania właścicielki sklepu znaleziono ponad 550 pirackich płyt CD i DVD Blue Ray, dysk twardy oraz laptopa.

Wstępna wielkość strat poniesionych przez legalnych producentów wynosi nie mniej niż 200 tys. złotych. Zabezpieczony sprzęt elektroniczny zostanie teraz poddany szczegółowej analizie przez biegłego.

27-letniej właścicielce sklepu oraz 38-letniemu sprzedawcy grożą zarzuty czerpania korzyści z rozpowszechniania cudzych utworów bez zezwolenia (art. 116 par. 3 Ustawy o prawie autorskim), a także kradzieży programu komputerowego (art. 278 par. 2 kk) za co grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Krakowie / mj)

Powrót na górę strony