Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Po pracy znajduje czas na realizowanie swojego hobby - sztuki walki taekwon-do

Data publikacji 09.05.2014

Aspirant Marek Wyka to doświadczony policjant, od 15 lat służy w brzeskiej komendzie. Służbę swoją rozpoczął w Wydziale Prewencji w Ogniwie Patrolowo-Interwencyjnym. Od 6 lat jest asystentem ds. Prewencji Kryminalnej oraz Nieletnich i Patologii.

Marek Wyka zawsze znajduje czas na swoją pasję, którą są sztuki walki taekwon-do. Hobby często łączy z pracą. Swoje umiejętności przekazuje policjantom jako instruktor taktyk i technik interwencji. Przygodę ze sportami walki rozpoczął 20 lat temu. Przez  pierwsze 5 lat trenował taekwon-do, zdobył stopień mistrzowski  4 Dan.

Kiedy nabrał doświadczenia  postanowił swoje umiejętności przekazywać młodszym. Już jako instruktor taekwon-do  założył szkołę Opolski Klub Sportów Walki, w której prowadzi zajęcia z osobami w różnej kategorii wiekowej. Najmłodsi uczestnicy to  4-latki.  

Treningi wśród najmłodszych prowadzi poprzez zabawę, dyscyplinowanie i współpracę. Do 13 roku życia dzieci trenują taekwon-do  bezkontaktowo, co oznacza, że wszystkie walki odbywają się z użyciem tak zwanego bong matsogi (miękki, piankowy kij). Treningi młodzieży i dorosłych różnią się od tych dla najmłodszych. Wymagają większej wytrwałości i sprawności fizycznej. Jednak chętnych do uprawiania tego sportu nie brakuje.

Od 5 lat Opolski Klub Sportów Walki w ogólnopolskiej klasyfikacji medalowej utrzymuje się w pierwszej trójce. W tym roku ich dotychczasowe osiągnięcie to udział w Mistrzostwach Polski, które odbyły się 13 kwietnia w Brzegu Dolnym. Z tej rywalizacji uczniowie Marka Wyki przywieźli 26 medali, a w klasyfikacji drużynowej zajęli 2 miejsce.

Marek Wyka cieszy się z takich osiągnięć swoich podopiecznych i - jak mówi - satysfakcjonujące dla niego jako trenera jest to, że osoby które wzięły udział w zawodach po raz pierwszy, również stanęły na podium.

Aspirant Wyka zajmuje kompleksowo czas dzieciom i młodzieży.  Organizuje letnie i zimowe obozy dla swoich podopiecznych, podczas których dzieci mogą wypocząć i kreatywnie spędzić wolny czas.  W minionym roku w gminie Skarbimierz prowadził zajęcia dla trudnej młodzieży z elementami sztuk walki, w co umiejętnie wplótł prewencję kryminalną. W ten sposób młodzież nabrała umiejętności z samoobrony i zdobyła wiedzę na temat odpowiedzialności karnej nieletnich.

W 2010 roku w Brzegu prowadził zajęcia z samoobrony dla kobiet  pn „Bezpieczna Kobieta”. Ma również za sobą kurs dla brzeskich i nyskich kuratorów sądowych.  Obecnie planuje szkolenie dla pielęgniarek i personelu z Brzeskiego Centrum Medycznego. Program będzie obejmował podstawy samoobrony.

Komendant Powiatowy Policji w Brzegu mł. insp. Arkadiusz Bieda:
„To doświadczony, cieszący się dobrą opinią policjant. Na stanowisku ds. prewencji kryminalnej nieletnich i patologii doskonale się sprawdza. Jego umiejętności współpracy z dziećmi i młodzieżą bardzo przydają się w codziennej służbie. To policjant, który zasługuje na wyróżnienie za swoje zaangażowanie i profesjonalizm w podejściu do swoich obowiązków”.

(KWP w Opolu / mj)

Powrót na górę strony